Polska

Od czerwca na A4 zapłacą już wszyscy

Polska

 
TVN24Kolejny odcinek A4 będzie płatny

Od 1 czerwca 2012 roku kierowcy samochodów osobowych i motocykli zapłacą za przejazd odcinkiem autostrady A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica - poinformowała GDDKiA, która zarządza tym odcinkiem. Od lipca 2010 roku płacą już za przejazd nim samochody ciężarowe. Wedle obowiązujących stawek, które jednak rząd od jakiegoś czasu obiecuje obniżyć, kierowcy osobówek zapłacą 20 gr za km, a motocykli - 10 gr.

Odcinek A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica jest płatny dla kierowców pojazdów powyżej 3,5 t od lipca 2010 roku. Kierowcy ci rozliczają się za przejazd korzystając z elektronicznego systemu poboru opłat, czyli tzw. viatoll. Stawka zależy od wagi samochodu i poziomu emisji spalin - waha się od 20 do 53 gr za km. - Od 1 czerwca 2012 roku odcinek ten będzie płatny także dla kierowców pozostałych pojazdów – zaznacza Urszula Nelken, rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Gdzie i czym?

Jak informuje Dorota Prochowicz, rzeczniczka prasowa projektu viatoll w ramach systemu manualnego zostaną uruchomione dwa Place Poboru Opłat w ciągu drogi: Karwiany i Żernica. Pomiędzy nimi, na zjazdach, będą zlokalizowane Stacje Poboru Opłat: Krajków, Brzezimierz, Przylesie, Prądy, Dąbrówka, Gogolin, Olszowa, Nogowczyce, Łany, Kleszczów, Ostropa i Bojków.

Opłat manualnych będzie można dokonywać kartami bankowymi, kartami paliwowymi oraz gotówką. Opłaty przyjmowane będą w złotych i euro, ale w tym drugim przypadku tylko banknotami. Reszta zawsze wydawana będzie w złotówkach.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości