"Megalomaństwo partii rządzącej, że wszystko jest teraz najlepsze, idealne"

[object Object]
W "Babilonie" o ochronie zdrowia TVN24 BiS
wideo 2/22

To nie jest tak, że my mamy problem ze służbą zdrowia od czterech lat. To jest problem, który trwa, był zaniedbany przez wszystkie poprzednie rządy - mówiła Joanna Scheuring-Wielgus, kandydatka Lewicy do Sejmu, w programie "Babilon" TVN24 BiS. Jolanta Turczynowicz-Kieryłło z Porozumienia przekonywała, że "z całą pewnością nasza służba zdrowia jest bardzo dobra". Jako dowód przytaczała dużą liczbę polskich lekarzy pracujących za granicą.

Uczestniczki programu "Babilon" rozmawiały w sobotę o jednym z kluczowych elementów kampanii przed wyborami parlamentarnymi, czyli o systemie ochrony zdrowia w Polsce.

"Służba zdrowia jest dzisiaj w bardzo poważnej zapaści"

Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej stwierdziła, że ochrona zdrowia "jest taką dziedziną, na której znają się wszyscy".

- Znają się o tyle, że jeżeli ktoś się bardzo poważnie rozchoruje i trafi na SOR, to od razu wie, czy ta służba zdrowia działa, czy nie. Jeżeli ktoś idzie do apteki i nie ma danego leku, a mamy z tym do czynienia, albo te leki bardzo podrożały, to na własnej skórze może odczuć, że służba zdrowia jest dzisiaj w bardzo poważnej zapaści - mówiła Piekarska.

"Nigdy służba zdrowia i jej naprawienie nie było traktowane serio"

Joanna Scheuring-Wielgus, która jest kandydatką Lewicy, podkreślała, że "to nie jest tak, że my mamy problem ze służbą zdrowia od czterech lat". - To jest problem, który trwa, był zaniedbany przez wszystkie poprzednie rządy - powiedziała. Zdaniem posłanki, "nigdy służba zdrowia i jej naprawienie nie było traktowane serio".

"Z całą pewnością nasza służba zdrowia jest bardzo dobra"

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło z Porozumienia podkreśliła, że "bardzo wzrasta w Polsce liczba studentów medycyny i wzrosła liczba młodych lekarzy".

- Problem pozostaje ze specjalizacją dla tych lekarzy, otwarciem specjalizacji, żeby nie musieli wyjeżdżać za granicę - dodała.

W jej ocenie, "z całą pewnością nasza służba zdrowia jest bardzo dobra". - To praktyka potwierdza. Jeżeli państwo odwiedzicie takie kraje jak Wielka Brytania, czy Niemcy, wszędzie tam można spotkać naszych lekarzy - przekonywała Turczynowicz-Kieryłło.

"Megalomaństwo partii rządzącej, że wszystko jest teraz najlepsze, idealne"

Elżbieta Bińczycka z Unii Europejskich Demokratów wskazywała na "megalomaństwo partii rządzącej", która twierdzi, że "wszystko jest teraz najlepsze, idealne". - Ale społeczeństwo odczuwa to inaczej - zaznaczyła. Zdaniem Jolanty Fedek z Polskiego Stronnictwa Ludowego, kluczowa w sprawie ochrony zdrowia jest "kwestia finansowa". - My wydajemy na publiczną służbę zdrowia za mało w porównaniu z krajami, które mają podobną strukturę epidemiologiczną i podobną strukturę demograficzną. Po prostu tych pieniędzy jest za mało - mówiła.

Autor: ads//rzw / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości