TVN24 | Polska

Rzecznik episkopatu: wobec kolejnych luzowań utrzymanie rygoru w kościołach budzi wątpliwości

TVN24 | Polska

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP
Niedzielski o sytuacji epidemicznej w PolsceTVN24
wideo 2/22
TVN24Niedzielski o sytuacji epidemicznej w Polsce

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Leszek Gęsiak ocenił w piątek, że wobec luzowania obostrzeń w innych dziedzinach życia społecznego, pozostawianie rygoru jednej osoby na 15 m2 w kościołach budzi wątpliwości. "Nasze zdziwienie budzi fakt, że łagodzenie obostrzeń nie dotyczyło niestety kościołów i miejsc kultu" – oświadczył duchowny. Poinformował, że w sprawie tej przewodniczący KEP arcybiskup Stanisław Gądecki napisał w maju do premiera Mateusza Morawieckiego.

Według danych Ministerstwa Zdrowia z piątku badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 319 osób. Zmarło 26 chorych z COVID-19. W związku ze spadkiem zachorowań rząd wprowadza w kraju kolejne luzowania.

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że nowe zmiany od 6 czerwca dotyczyć będą: - targów i konferencji (1 osoba / 15 m2), - sal zabaw dla dzieci (1 osoba / 15 m2), - imprez i zgromadzeń (zwiększony limit do 150 osób, do tej pory wynosił 50 osób), - transportu zbiorowego (75 proc. obłożenia danego środka transportu z obowiązkiem noszenia maseczki).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że do limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione. - Szczepienie będzie pewnego rodzaju przepustką, aby uczestniczyć w wydarzeniach, bo limity takich osób nie dotyczą – mówił Niedzielski.

Niedzielski: Do limitów nie są wliczane osoby zaszczepioneTVN24

Rzecznik KEP: wobec kolejnych luzowań utrzymanie rygoru w kościołach budzi wątpliwości

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak w rozmowie z Polską Agencją Prasową ocenił w piątek, że wobec luzowania obostrzeń w innych dziedzinach życia społecznego, pozostawianie rygoru 1 osoby na 15 metrów kwadratowych w kościołach budzi wątpliwości. "W najbliższych dniach, zgodnie z zapowiedziami rządu, należy się spodziewać luzowania kolejnych obostrzeń. Nasze zdziwienie budzi fakt, że to łagodzenie obostrzeń nie dotyczyło niestety kościołów i miejsc kultu. Wiele osób wierzących w Polsce, w poczuciu pewnej niesprawiedliwości, pytało o tę sprawę zarówno mnie, jak i wielu biskupów" – powiedział ks. Gęsiak.

Poinformował, że "na ten fakt wskazał również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki w liście do pana premiera Mateusza Morawieckiego przesłanym 24 maja".

"Arcybiskup przedstawił też konkretną propozycję zmniejszenia ograniczeń dotyczących liczby osób w budynkach i innych obiektach kultu religijnego. W uzasadnieniu tej prośby podkreślił, iż można odnieść wrażenie, że wycofywanie obostrzeń odbywa się w nierównomiernym tempie" – powiedział rzecznik KEP.

Jak dodał, "niestety, jak do tej pory nie mamy żadnych sygnałów, by ta prośba została uwzględniona".

Ksiądz Leszek GęsiakTVN24

Podkreślił, że Kościół "czeka na ostateczną wersję rozporządzenia". "W opublikowanym projekcie rozporządzenia Rady Ministrów nie ma zapisów zmniejszających ograniczenia w odniesieniu do kościołów i miejsc kultu" – zauważył ks. Gęsiak.

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: