1 września w Warszawie przemówienia trzech prezydentów

TVN24

1 września w Warszawie przemówienie wygłoszą prezydenci Polski, USA i Niemiectvn24
wideo 2/2

W niedzielę, 1 września na placu Piłsudskiego w Warszawie w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przemówienia wygłoszą prezydenci Polski, Niemiec i Stanów Zjednoczonych - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Na niedzielnym briefingu prasowym Szczerski powiedział, że główne międzynarodowe obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej będą miały miejsce w Warszawie. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 na placu Piłsudskiego.

- Spodziewamy się obecności 40 delegacji zagranicznych, tj. około 250 gości z całego świata w tym prezydentów, premierów, przewodniczących parlamentów, ministrów spraw zagranicznych, ministrów obrony narodowej, a także specjalnych wysłanników rodzin królewskich z Europy. Wszyscy oni będą gośćmi pana prezydenta podczas tych uroczystości tutaj, w Warszawie - mówił Szczerski.

Prezydencki minister przekazał też, że na placu Piłsudskiego wystąpienia wygłoszą prezydenci Polski Andrzej Duda, Niemiec Frank-Walter Steinmeier i Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

Uderzą w dzwon

Jak mówił na briefingu prasowym słowa "pamięć i przestroga" będą motywem przewodnim wystąpień prezydentów Polski, Niemiec i USA w Warszawie, ale znajdą się też na specjalnym dzwonie, który zostanie darowany miastu Wieluń. W czasie obchodów w Warszawie każdy przywódca w ten dzwon symbolicznie uderzy - zapowiedział Szczerski.

- Przesłanie obchodów ma stanowić przestrogę na przyszłość w relacjach międzynarodowych - powiedział szef gabinetu prezydenta. Jak mówił, chodzi o to, żeby pamięć o II wojnie światowej była przestrogą dla współczesnego świata, żeby nie zmieniać granic siłą, żeby nie paktować nad głowami i kosztem innych państw, nie ulegać agresywnym działaniom jednych krajów za cenę przedłużania pokoju, co przynosi potem jeszcze gorszą pożogę wojenną.

Duda i Steinmeier w Wieluniu

Wcześniej Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier oddadzą również hołd ofiarom Wielunia i wszystkim cywilnym ofiarom II wojny światowej podczas uroczystości w tym mieście o poranku 1 września - poinformował Szczerski.

- Wieluń był, jak państwo wiecie, tym miastem, które zostało zbombardowane jako jedno z pierwszych, całkowicie bezbronne i całkowicie niewinne miasto, niemające żadnego znaczenia wojskowego, żadnego znaczenia tak naprawdę strategicznego (...). Żeby także pokazać totalny wymiar tej wojny został zbombardowany szpital, kościół, synagoga po to tylko po prostu, żeby zasiać terror, rozpocząć wojnę totalną - mówił Szczerski.

Dodał, że "ten totalny wymiar wojny, gdzie nie tylko giną żołnierze, ale także cywile, jest też aktualny dzisiaj jako przestroga dla współczesnego świata". - Polska także dzisiaj w Radzie Bezpieczeństwa ONZ bardzo silnie podnosi kwestię cywilnych ofiar wojny, dzieci w konfliktach zbrojnych, wszystkich tych, którzy padają niewinnymi ofiarami wojny totalnej - zwrócił uwagę szef gabinetu prezydenta.

Lunch i rozmowy Trumpa z Dudą

Prezydent Stanów Zjednoczonych będzie przebywał w Polsce od 31 sierpnia wieczorem do 2 września. Przed południem w poniedziałek jest zaplanowany jego wylot.

2 września - poinformował Szczerski - w ramach rozmów dwustronnych prezydent Trump będzie gościem w Pałacu Prezydenckim, odbędą się rozmowy w cztery oczy prezydentów Polski i USA oraz rozmowy plenarne delegacji. Delegacja amerykańska zostanie podjęta też lunchem przez prezydenta Dudę.

Po lunchu obaj prezydenci spotkają się z dziennikarzami - podał szef gabinetu prezydenta RP. Jak poinformował, po spotkaniu z prezydentem Dudą, prezydent Trump spotka się też z premierem Mateuszem Morawieckim oraz przedstawicielami rządu. To domknie program tej wizyty w Polsce - dodał Szczerski

Zaznaczył, że ten program będzie jeszcze akceptowany przez obu prezydentów.

Podczas wizyty w Warszawie prezydentowi Trumpowi będzie towarzyszyć żona Melania.

Szczerski: 2 września będzie dniem dwustronnej wizyty Donalda Trumpa w Polscetvn24

"Klucz zapraszania współczesny". Rosji nie będzie

W uroczystościach 1 września delegacja Rosji nie będzie uczestniczyła. Oczekujemy wysokiej rangą delegacji rosyjskiej na rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz w styczniu 2020 r. - poinformował w niedzielę szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

- Klucz zapraszania na obchody 1 września był współczesny, pan prezydent zdecydował się zaprosić państwa UE, NATO i Partnerstwa Wschodniego. W żadnej z tych trzech organizacji Rosja nie uczestniczy i tym samym, z racji klucza, nie bierze udziału w tych uroczystościach - powiedział Szczerski odpowiadając na pytania na brifingu prasowym.

- Oczekujemy wysokiej rangi delegacji rosyjskiej na styczniowych obchodach rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Mamy nadzieję, że będziemy wtedy mogli gościć w Polsce taką delegację rosyjską, jak to bywało podczas poprzednich rocznic wyzwolenia obozu - dodał.

Jak podkreślił Szczerski, zaproszenia na te uroczystości wystosowuje Muzeum Auschwitz. - Z naszej strony jest oczekiwanie, że będzie wysokiej rangi delegacja rosyjska - zaznaczył.

Autor: adso / Źródło: PAP

Raporty: