Polska

Obama: wyraziłem zaniepokojenie sytuacją wokół Trybunału

Polska

[object Object]
Barack Obama i Andrzej Duda na konferencji prasowej w Warszawietvn24
wideo 2/23

- Wyraziłem prezydentowi Dudzie nasze zaniepokojenie związane z pewnymi działaniami i impasem w zakresie Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w piątek w Warszawie prezydent USA Barack Obama po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Temat Trybunału Konstytucyjnego Barack Obama poruszył na konferencji prasowej po spotkaniu z polskim prezydentem.

- Jako przyjaciele namawiamy do wspierania instytucji demokratycznych - mówił Obama.

- Wyraziłem prezydentowi Dudzie nasze zaniepokojenie związane z pewnymi działaniami i impasem w zakresie Trybunału Konstytucyjnego. Podkreśliłem, że oczywiście szanujemy Polską suwerenność i zdaję sobie sprawę z tego, że parlament pracuje nad ustawą, która ma regulować tę sprawę, ale jako przyjaciel i sojusznik wzywam wszystkie strony, aby wspierać instytucje demokratyczne w Polsce - powiedział Obama.

- To właśnie sprawia, że jesteśmy demokracjami, nie tylko słowa zapisane w konstytucji czy głosowanie w wyborach, ale także instytucje, od których zależymy każdego dnia - powiedział Obama.

- Praworządność, niezależna władza sądownicza i wolna prasa - to są wartości, na których Stanom Zjednoczonym bardzo zależy. To są wartości, które leżą u sedna naszego sojuszu. Leżą także u sedna traktatu północnoatlantyckiego. Praworządność i demokracja - były to wartości, które świętowaliśmy dwa lata temu na Placu Zamkowym - mówił prezydent USA, odnosząc się do swojej poprzedniej wizyty w Polsce.

Obama pogratulował Polsce 225. rocznicy uchwalenia "najstarszej konstytucji w Europie".

Zaznaczył, że historia Polski, szczególnie w okresie zimnowojennym, była inspiracją dla ludzi w Europie i na całym świecie. - Jestem przekonany co do przyszłości polskiej demokracji i że Polska będzie dalej świeciła przykładem dla praktyk demokratycznych na całym świecie - dodał.

Spotkanie prezydentów

W piątek po godz. 13.30, przed rozpoczęciem szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie, prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą. Spotkanie odbyło się na Stadionie PGE Narodowym.

CAŁA KONFERENCJA BARACKA OBAMY I ANDRZEJA DUDY:

Cała konferencja prasowa Baracka Obamy i Andrzeja Dudy
Cała konferencja prasowa Baracka Obamy i Andrzeja Dudy tvn24

Autor: mw/ja / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości