Polska

Obama wyleciał do Brukseli, Wałęsa zdąży do Mławy

Polska


Lech Wałęsa nie zrezygnował ze swoich wcześniejszych planów i po uroczystościach w Warszawie z okazji 25-lecia wolności, uda się do Mławy. Jeszcze miesiąc temu zaplanowana tam wizyta miała być przeszkodą w spotkaniu z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą. Wałęsa tłumaczył wtedy, że spotkania nie może cofnąć, a na obchodach rocznicowych będzie, ale "w godzinach, które będą mu odpowiadać".

Z Obamą w Warszawie czy lokalnymi władzami w Mławie - przed takim dylematem stał Lech Wałęsa, który tłumaczył miesiąc temu na antenie TVN24, że ma umówione spotkanie i nie wie jeszcze na jakich zasadach będzie uczestniczyć w obchodach 4 czerwca - 25 rocznicy częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Na głównych uroczystościach w Warszawie pojawił się m. in Barack Obama oraz około 50 delegacji z całego świata.

"Jestem umówiony w Mławie"

- Mam tu problem, bo jestem umówiony w Mławie czwartego. Od 18:00 wprawdzie, więc będę musiał to spasować. Albo trzeciego albo inny dzień. Nie mogę tego cofnąć - tłumaczył Wałęsa w "Faktach po Faktach". - Będę, ale w godzinach, które mi odpowiadają - odpowiadał na pytania dotyczące swojej obecności na obchodach 4 czerwca.

Relacje między byłym prezydentem RP a przywódcą USA nie były najlepsze. Kiedy Barack Obama odwiedził Polskę w 2011 roku, Wałęsa odrzucił propozycję spotkania z prezydentem USA. W odwecie rok później amerykańska administracja nie zgodziła się na odbiór przez Wałęsę Medalu Wolności nadanego pośmiertnie Janowi Karskiemu.

Udało się dopasować godziny spotkań

Ostatecznie Lech Wałęsa czas znalazł i pojawił się dzisiaj na pl. Zamkowym, a dzień wcześniej spotkał się z Barackiem Obamą podczas gali wręczenia "Nagrody Solidarności" oraz uroczystej kolacji w Arkadach Kubickiego. Jak przyznał polski prezydent, spotkanie było miłe.

Prezydent USA po dzisiejszych przemówieniach na pl. Zamkowym zakończył dwudniową wizytę i udał się do Brukseli na spotkanie z przywódcami UE i G7. Lech Wałęsa z kolei pojedzie z wizytą do Mławy, której nie usunął ze swojego kalendarza. Według lokalnego portalu naszamlawa.pl, pojawi się tam o godz. 18 na zaproszenie burmistrza Sławomira Kowalewskiego oraz rektora PWSZ w Ciechanowie doc. dr Leszka Zygnera.

Według programu podanego przez lokalny portal, o godz. 18 Lech Wałęsa wystąpi podczas uroczystego posiedzenia senatu PWSZ. Następnie były prezydent odwiedzi ratusz miejski, centrum miasta i Stary Rynek. Na godz. 19.30 zaplanowano spacer po mieście i spotkanie z mieszkańcami Mławy w parku miejskim.

Autor: js/ / Źródło: tvn24.pl, naszamlawa.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości