Polska

Obama dzwonił do Komorowskiego. Wzajemne gratulacje i "sprawy bieżące"

Polska

Joanna Trzaska-Wieczorek o rozmowie prezydentów
tvn24Rozmowa prezydentów 11 listopada odbyła się przez telefon

Barack Obama zadzwonił do prezydenta Bronisława Komorowskiego, by złożyć życzenia z okazji święta Niepodległości, oraz aby "dyskutować nasze wspólne sprawy" - podał na Twitterze nowy ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull. Informację potwierdziła Kancelaria Prezydenta.

Prezydent Bronisław Komorowski będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24 w poniedziałek 12 listopada o godz. 19.25.

Szefowa biura Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska - Wieczorek w rozmowie z TVN24 przyznała, że prezydent Stanów Zjednoczonych złożył polskiemu prezydentowi życzenia z okazji Święta Niepodległości.

Bronisław Komorowski ponowił z kolei gratulacje z powodu wyboru Baracka Obamy na drugą kadencję.

Przywódcy obu państw rozmawiali także "o obszarach współpracy w dziedzinie wojskowości, gospodarki i o sytuacji bieżącej na Ukrainie w kontekście sytuacji powyborczej" - podała Trzaska-Wieczorek.

Prezydenci rozmawali tuż po godzinie 20. Rozmowa dotyczyła m.in współpracy wojskowej, głównie w kontekście rozpoczęcia misji w Łasku - przekazała szefowa Kancelarii.

W piątek w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku swoją działalność rozpoczął Aviation Detachment (AV-DET)- pododdziału naziemnego który będzie stacjonował w Łasku, wykonując zadania logistyczne i administracyjno-logistyczne.

Zgodnie z polsko-amerykańskim porozumieniem od 2013 r. Amerykanie będą przybywali na ćwiczenia cztery razy w roku - dwa razy do baz w Łasku i na poznańskich Krzesinach.

Jak dodała Trzaska-Wieczorek, prezydent Komorowski wyraził także nadzieję, że obszarów współpracy będzie więcej, "głównie w dziedzinie gospodarczej".

Zadzwonił do 13 najbliższych sojuszników

Wcześniej, w piątek prezydent Barack Obama dzwonił do trzynastu "najbliższych sojuszników USA". Wśród nich nie było jednak Polski. Dwa dni po swojej reelekcji Obama zatelefonował bowiem do przywódców: Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Turcji, Izraela, Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Kanady, Brazylii, Kolumbii, Australii i Indii. Dzwonił też do sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena.

Rozmówcom dziękował za przyjaźń i okazaną współpracę, Mówił też, że oczekuje dalszej współpracy w celu "zmierzenia się ze wspólnymi poważnymi wyzwaniami" na świecie.

Autor: abs//kdj / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: prezydent.pl | Wojciech Grzędziński

Raporty:
Pozostałe wiadomości