O. Rydzyk dostanie od Unii 15 mln euro

 
Szkoła ojca Rydzyka dostanie dotację w wysokości 15,3 mln euro

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, stworzona przez o. Tadeusza Rydzyka, dostała się na specjalną listę projektów unijnych, tzw. listę projektów kluczowych - informuje "Gazeta Wyborcza". Dzięki temu, dostanie 15,3 mln euro na inwestycję.

Lista projektów kluczowych to spis centralnych inwestycji ważnych dla państwa, które muszą być zrealizowane i nie ma na nie rozpisywanych konkursów.

Dotację z Unii do 2010 r. o. Rydzyk przeznaczy na Inkubator Nowoczesnych Technologii na rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Za te pieniądze chce postawić gmach Wydziału Informatyki i wyposażyć sale laboratoryjne. Musi do tego dołożyć 2,7 mln euro - podaje dziennik.

Dzięki nim ruszą kierunki inżynierskie, m.in.: fizyka, podstawy elektroniki, automatyka i robotyka, budowa i działanie układów cyfrowych i mikroprocesorowych. Budynek stanie w pobliżu kompleksu akademickiego, który o. Rydzyk zbudował kosztem ponad 40 mln zł.

Jak szkoła z Torunia weszła na listę? Władze WSKSiM poprosiły Ministerstwo Rozwoju, by wpisać ich inwestycje (wtedy szacowaną na 23 mln euro) na listę. Każda szkoła wyższa w Polsce mogła to zrobić w ramach tzw. konsultacji społecznych. Ministerstwo poprosiło o opinię resort nauki i szkolnictwa wyższego.

"Opinia była pozytywna, ten projekt jest zgodny z celami programu, który ma promować kształcenie w kierunkach technicznych, informatycznych, nauk podstawowych itp." - wyjaśnia minister rozwoju Grażyna Gęsicka. Szkoła o. Rydzyka trafiła więc na listę, ale wartość całej inwestycji okrojono do 18 mln euro - podaje gazeta.

"Projekt jest zgodny z celem głównym priorytetu +Rozwój nowoczesnych ośrodków akademickich przede wszystkim kształcących specjalistów w zakresie nowoczesnych technologii+ oraz z celami szczegółowymi priorytetu +Rozwój najwyższej klasy ośrodków akademickich przede wszystkim kształcących specjalistów w zakresie nowoczesnych technologii" - brzmi fragment uzasadnienia realizacji projektu.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Pozostałe wiadomości