Polska

O. Rydzyk chce budować spa i aquapark

Polska

 
TVN24O. Rydzyk chce budować w Toruniu hotel, spa i aquapark

Kościół, okazały aquapark i spa w Toruniu - takie są najnowsze plany inwestycyjne o. Tadeusza Rydzyka. Budowa może ruszyć na początku przyszłego roku - pisze "Gazeta Wyborcza". Koszt nie został ujawniony, ale może wynieść kilkadziesiąt milionów złotych.

Plany szefa Radia Maryja zostały opisane w raporcie, jaki na zlecenie Fundacji Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka przygotowała firma Epro z Torunia. Z dokumentu wynika, że obok potężnej świątyni, która stanie na terenie redemptorystów przy Porcie Drzewnym, w pobliżu kompleksu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, wyrośnie okazały aquapark.

Basen i woda solankowa

Z dokumentów wynika, że w parku wodnym wykorzystywana będzie woda z odwiertów termalnych. W kompleksie, który ma gościć do 1,4 tys. osób na dobę, znajdzie się 25 basenów i niecek, w tym "wyodrębniona sekcja basenów leczniczych i rehabilitacji".

Największy basen pod dachem będzie miał powierzchnię 331 m kw., 135 cm głębokości i zostanie napełniony słodką wodą.

W innym, także krytym, o powierzchni 280 m kw., goście wykąpią się w wodzie geotermalnej. Będzie basen pływacki (312,5 m kw.) o głębokości od 1 do 2,5 metra i niecka pod chmurką (73 m kw.) z wodą solankową. Inne atrakcje: niecki whirpool, z wodą geotermalną, zjeżdżalnie, łaźnie parowe i sauny.

- To dość złożony obiekt, może niemający ambicji być największym w Polsce, ale duży - mówi Adam Popielewski, dyrektor wydziału architektury i budownictwa toruńskiego magistratu.

Woda termalna ogrzeje hotel

Aquapark zostanie połączony z hotelem, a 30 proc. dachu nad basenami ma być latem rozsuwana. Hotel na 80 miejsc będzie miał trzy piętra. Na ostatnim znajdą się pokoje o podwyższonym standardzie, w obiekcie znajdą się dwie restauracje dla gości i ogólnodostępna kawiarnia. Z tarasów widokowych będzie można podziwiać Wisłę. Redemptoryści planują tu organizację imprez szkoleniowych, spotkań integracyjnych i imprez okolicznościowych.

Spa - tylko dla gości hotelu - składać się będzie z wyodrębnionych sal ćwiczeń i małych basenów rekreacyjno-leczniczych.

Obok kompleksu znajdzie się także ciepłownia z pompownią wody termalnej, która ma ogrzewać m.in. aquapark i hotel. Będzie ona wykorzystywać wodę z podziemnego odwiertu o temperaturze 65 st. Celsjusza. Przy kompleksie powstaną parkingi dla 32 autobusów oraz 494 samochodów osobowych.

Budowa na trzy lata

Redemptoryści wskazali nawet, ile osób będzie pracowało w nowych obiektach. W kościele - 6 pracowników, w obiektach rekreacyjnych 40, a w ciepłowni - 6 kolejnych. Autorzy dokumentu nie podają, ile inwestycja ma kosztować. Wskazują tylko, że budowa może trwać ok. trzech lat.

Kiedy ruszy budowa? Po zakończeniu wszystkich urzędowych procedur, co jak wskazuje toruński magistrat, nastąpi do końca grudnia br. Oznacza to, że szef Radia Maryja będzie mógł ruszyć z inwestycją na początku przyszłego roku.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości