Polska

Numer 112 wreszcie ruszy

Polska

TVN24Kiedy numer 112 będzie działał sprawnie?

Alarmowy numer 112 będzie w pełni funkcjonalny jeszcze przed wakacjami - zapowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Po kilkuletnich problemach z wdrożeniem sprawnego systemu alarmującego 112, pojawiła się szansa na szczęśliwe zakończenie. Wiceminister MSWiA Witold Drożdż zapewnił, że na przełomie maja i czerwca numer 112 będzie sprawny.

Zgodnie z założeniami, umożliwi on dokładne ustalanie miejsca, z którego wzywana jest pomoc. Ułatwi dotarcie do osób, które nie potrafią powiedzieć dyspozytorowi gdzie się dokładnie znajdują - nie znają okolicy lub są w szoku.

www.112.gov.pl W piątek MSWiA uruchomi specjalną stronę internetową, na której będzie można się z dowiedzieć między innymi w jakich sytuacjach należy korzystać z numeru alarmowego i jak zrobić to za granicą. Strona będzie funkcjonować w trzech językach, po polsku, angielsku i francusku.

Groźby KE

Komisja Europejska już w październiku 2006 groziła, że za brak funkcjonalnego systemu ratowniczego pozwie Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Groziło to nam wysokimi karami finansowymi. W listopadzie 2007 KE przesłała skargę do ETS na Polskę. Pod koniec lutego br. Komisja wstrzymała sprawę, odnotowując postępy w realizacji funkcjonalności numeru alarmowego w kraju.

Źródło: IAR

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości