Polska

NPW: Do końca marca opinie ws. nagrań z wieży w Smoleńsku i Jaka-40

Polska


Do końca marca, według zapowiedzi biegłych, prokuratorzy mają otrzymać opinię dotyczącą zapisów rozmów z wieży smoleńskiego lotniska - poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa. W tym samym terminie ma być gotowa opinia ws. nagrania z samolotu Jak-40.

- Mamy zapewnienie biegłych, że opinie te będą gotowe do końca pierwszego kwartału bieżącego roku - powiedział w piątek prok. Marcin Maksjan z NPW. Jednocześnie - jak informuje NPW - do Rosji trafił kolejny polski wniosek o pomoc prawną.

Opinie fonoskopijne dotyczące zapisów rozmów z wieży smoleńskiego lotniska oraz nagrania z samolotu Jak-40, który lądował w Smoleńsku krótko przed katastrofą Tu-154M, są jednymi z kilku, na które oczekuje prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Pierwotnie zapowiadano, że opinia odnosząca się do nagrań z wieży powinna wpłynąć do prokuratury wojskowej do końca 2013 r.

Nagrania z wieży

W lutym zeszłego roku prokuratura wojskowa otrzymała z Rosji dane konieczne do wydania przez polskich biegłych z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie opinii dotyczącej nagrań z wieży. Były to dane o częstotliwości prądu w rosyjskiej sieci podczas kopiowania nagrania na potrzeby polskiego śledztwa.

W marcu 2013 r. NPW informowała, że jako pierwsze analizowane będzie nagranie z wieży, a dopiero później, po wykonaniu tej ekspertyzy, nastąpi opiniowanie dotyczące nagrania z samolotu Jak-40. Kolejność tych badań wynika z faktu, że aby móc precyzyjnie określić czas wypowiedzi zapisanych na rejestratorze samolotu Jak-40, konieczne jest uprzednie odtworzenie wypowiedzi z wieży lotniska w Smoleńsku.

Wniosek o pomoc prawną

Prok. Maksjan poinformował też, że jeszcze w grudniu zeszłego roku polscy prokuratorzy wysłali do Rosji kolejny wniosek o pomoc prawną. - Dotyczy on uzupełniających oględzin nośnika magnetycznego oraz ponownego skopiowania jego zapisu; ma być użyta nowa metodologia oraz sprzęt, oczywiście z udziałem polskiego prokuratora oraz biegłych - zaznaczył prokurator, odmawiając podania dokładniejszych szczegółów na temat treści wniosku.

Obecnie polskie śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej przedłużone jest do 10 kwietnia 2014 r. Do innych państw - przede wszystkim Rosji - od początku śledztwa skierowano 30 wniosków o pomoc prawną.

Materiały wybuchowe w Tu-154?

Oprócz opinii fonoskopijnych - do końca marca tego roku - prokuratura ma otrzymać także od biegłych z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji uzupełniającą opinię fizykochemiczną dotyczącą ewentualnych śladów pozostałości materiałów wybuchowych w próbkach z wraku Tu-154M i z miejsca katastrofy. W opinii biegłych z CLKP, którą prokuratura otrzymała w końcu zeszłego roku, podkreślono, że nie ujawniono śladów pozostałości materiałów wybuchowych w próbkach. Po wnikliwej analizie tej opinii prokuratorzy prowadzący śledztwo w połowie stycznia zwrócili się z dodatkowymi pytaniami do biegłych.

Ponadto strona polska oczekuje na przekazanie znajdujących się w Rosji szczątków samolotu wraz z pochodzącymi z niego rejestratorami. Prokuratura rosyjska wielokrotnie informowała, że będzie to możliwe dopiero po zakończeniu prowadzonego przez nią postępowania w sprawie katastrofy w Smoleńsku.

Autor: pk/jk / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości