Polska

Nowy szef NATO przyjedzie do Polski

Polska

WikipediaNowym sekretarzem generalnym NATO zostanie Jens Stoltenberg

Jens Stoltenberg, który w środę obejmie stanowisko sekretarza generalnego NATO, za kilka dni przyjedzie do Polski – zapowiedział w poniedziałek szef BBN Stanisław Koziej. Spodziewanym tematem rozmów będzie wypełnienie postanowień szczytu w Newport.

Stoltenberg ma przybyć do Polski w niedzielę 5 października. Następnego dnia spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim. - Mogę potwierdzić, że jest przewidywane przyjęcie przez prezydenta nowego sekretarza generalnego w przyszły poniedziałek. Uważamy za znaczące, że sekretarz generalny w pierwszych dniach urzędowania przybywa do Polski, na wschodnią flankę NATO – powiedział Koziej. - Zakładamy, że głównym tematem, który pan prezydent będzie chciał omówić z nowym sekretarzem generalnym NATO, jest wdrożenie postanowień szczytu NATO w Newport, zwłaszcza tych, które dotyczą wzmocnienia wschodniej flanki – dodał.

Rozmowy o szpicy

Zdaniem szefa BBN zostaną poruszone zagadnienia ciągłej obecności wojsk sojuszniczych w państwach brzegowych, sposób zorganizowania i działania tzw. szpicy – sił natychmiastowego reagowania NATO, utrzymywania odpowiedniej infrastruktury – magazynów sprzętu i amunicji - dla przybywających wojsk wzmocnienia. - Będziemy mówić, jakie są możliwości zrealizowania zadania postawionego przez głowy państw w Newport, jak przygotowują się do tego wojskowi. Jesteśmy w fazie początkowych uzgodnień dotyczących sposobu wypełnienia tego zadania przez struktury wojskowe NATO – dodał szef BBN. - To na pewno będzie jeden z głównych tematów. Niewątpliwie ważną sprawą jest także zatrzymanie tendencji do redukcji budżetów obronnych w Europie. Z naszego punktu widzenia bardzo ważnym tematem jest też umacnianie więzi transatlantyckich – zaznaczył generał Koziej.

Druga wizyta

Stoltenberg, były socjaldemokratyczny premier Norwegii, obejmie stanowisko sekretarza generalnego sojuszu 1 października, zastępując Andersa Fogha Rasmussena. O powierzeniu Stoltenbergowi tej funkcji Rada Północnoatlantycka zdecydowała w marcu. W czerwcu Stoltenberg odwiedził Polskę. Spotkali się z nim prezydent Komorowski i premier Donald Tusk. Rozmowy dotyczyły m.in. kryzysu na Ukrainie i jego znaczenia dla krajów położonych na wschodnich obrzeżach NATO, a także przyszłości sojuszu. Polska była pierwszym krajem, w którym Stoltenberg prowadził konsultacje przed formalnym objęciem stanowiska.

Autor: db/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości