Będzie nowy system dla PKW. Do tego czasu "akcje wyborcze przeprowadzane ręcznie"?

Polska

tvn24Podczas ostatnich wyborów samorządowych system informatyczny zawiódł

Rozpoczęły się prace nad nowym wyborczym systemem informatycznym - poinformowało we wtorek Krajowe Biuro Wyborcze. Nowy system będzie tworzony przez zespół informatyków w ramach KBW, bez potrzeby korzystania z usług firm zewnętrznych.

"Do czasu zakończenia prac i pomyślnego przeprowadzenia testów nowego systemu KBW będzie rekomendowało Państwowej Komisji Wyborczej, aby poszczególne akcje wyborcze zaplanowane na 2015 rok były przeprowadzane w całości ręcznie, tj. bez wsparcia systemu informatycznego" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej PKW.

8 lutego 2015 r. w okręgu katowickim odbędą się wybory uzupełniające do Senatu, w maju wybory prezydenckie, a na jesieni wybory parlamentarne.

KBW - organ wykonawczy PKW - zaznacza, że nowy system będzie stworzony przez aktualnie budowany zespół informatyków, zaangażowanych bezpośrednio przez KBW, bez potrzeby korzystania z usług firm zewnętrznych.

"Decyzja KBW o samodzielnym stworzeniu, utrzymywaniu i rozwijaniu nowego systemu została podjęta niezależnie od prowadzonych analiz systemu informatycznego, wykorzystywanego podczas tegorocznych wyborów samorządowych" - czytamy w komunikacie. Podkreślono, że analizy te są prowadzone na zlecenie KBW przez zespół ekspertów zewnętrznych z wybranych ośrodków akademickich w Polsce.

Na początku grudnia p.o. szef KBW Beata Tokaj mówiła PAP, że zespół nie ma określonego czasu, do kiedy ma zakończyć pracę. Oceniła, że ekspertyza może być gotowa jeszcze w grudniu.

Wadliwy system

Podczas wyborów samorządowych system informatyczny zawiódł - komisje terytorialne miały problem z obliczaniem wyników w systemie i sporządzaniem protokołów z głosowania. W efekcie opóźniało się podanie zbiorczych wyników głosowania z 16 listopada, co doprowadziło m.in. do rezygnacji niemal wszystkich sędziów tworzących poprzedni skład PKW.

Część systemu, m.in. serwery, dostarczała KBW, część, m.in. kalkulator wyborczy - moduł odpowiedzialny za obliczanie wyników głosowania i wyborów - firma Nabino, która jako jedyna przystąpiła do przetargu na system informatyczny. Ówczesny szef KBW Kazimierz Czaplicki mówił, że umowa z firmą Nabino zawiera postanowienia dotyczące kar umownych, które zostaną naliczone w zależności od ekspertyzy; koszt systemu informatycznego i jego obsługi podczas wyborów samorządowych to ok. 429 tys. zł.

Według PKW w przyszłym roku pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się prawdopodobnie 10 lub 17 maja. Zastępca przewodniczącego PKW Wiesław Kozielewicz pytany w ubiegłym tygodniu, czy do wyborów prezydenckich komisja zdąży wprowadzić sprawnie działający system informatyczny, powiedział, że zależy to od wyników audytu prowadzonego przez informatyków oraz kontroli Najwyższej Izby Kontroli. - W zależności od wyników podejmiemy stosowną decyzję - podkreślił wówczas Kozielewicz.

NIK sprawdza, czy pracownicy KBW budowali system informatyczny do obsługi wyborów samorządowych w sposób zgodny z prawem, rzetelny, celowy i gospodarny. Izba poszerzyła kontrolę KBW o wydatkowanie publicznych pieniędzy na przygotowanie do wyborów prezydenckich i parlamentarnych w 2015 r. Kontrola NIK ma zakończyć się pod koniec marca 2015 r.

PKW zdecydowała już, że w wyborach uzupełniających do Senatu, które odbędą się 8 lutego 2015 r. w okręgu nr 75. (obejmującym Mysłowice, Tychy i powiat bieruńsko-lędziński), głosy będą sumowane bez wykorzystania systemu informatycznego. Sędzia Kozielewicz mówił w ubiegłym tygodniu, że trwa audyt systemu informatycznego, który zawiódł w wyborach samorządowych i nie ma czasu na stworzenie nowego, ponieważ do wyborów uzupełniających zostały zaledwie dwa miesiące.

Ekspert: W systemie PKW wiele podstawowych błędów. To skandaltvn24
wideo 2/5

Autor: kło / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24