Polska

Nowy sondaż TNS: PiS z 38 proc., na drugim miejscu PO z 16 proc.

Polska

tvn24PiS z dużą przewagą, a PO przed Nowoczesną

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS Polska, 38 proc. badanych, którzy zadeklarowali chęć głosowania, oddałoby głos na PiS. Na drugim miejscu znalazła się PO (16 proc.), a na trzecim Nowoczesna (15 proc.).

38 proc. badanych, którzy zadeklarowali chęć udziału w wyborach parlamentarnych, chce głosować na PiS, 16 proc. na PO, 15 proc. na Nowoczesną, a 11 proc. na formację Kukiz'15 - wynika z sondażu TNS Polska. Do Sejmu, według badania, nie weszłoby PSL.

Bez lewicy w Sejmie

W badaniu zrealizowanym w połowie stycznia swój głos na PSL chciało oddać 3 proc. ankietowanych (próg wyborczy dla partii politycznych to 5 proc.). Swoich przedstawicieli do parlamentu nie wprowadziłyby też partie KORWiN i Razem, na które chce głosować odpowiednio 3 proc. i 2 proc. respondentów. Na koalicję Zjednoczona Lewica gotowych było oddać swój głos 2 proc. ankietowanych (próg wyborczy dla koalicji wyborczych wynosi 8 proc.). Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, co jedenasty nie był zdecydowany, komu przekazałby poparcie.

Notowania PiS w dół, Nowoczesna w górę

TNS Polska podaje, że w porównaniu z ich badaniem sprzed miesiąca, o 4 punkty procentowe obniżyły się notowania PiS. O 1 punkt procentowy gorsze są notowania PO i formacji Kukiz'15. O 5 punktów procentowych polepszyły się notowania Nowoczesnej. Poparcie dla PSL było na takim samym poziomie, koalicja Zjednoczona Lewica straciła 2 punkty procentowe, a partie KORWiN i Razem zyskały po 1 punkcie procentowym. W styczniowym badaniu na pytanie o gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu 27 proc. badanych zdecydowanie, a 37 proc. z wahaniem potwierdziło gotowość pójścia do urn. Wśród pozostałych - 14 proc. mówiło, że raczej nie pójdzie, 16 proc., że na pewno nie pójdzie; 6 proc. nie miało zdania. Odsetki dotyczące gotowości głosowania kształtują się na podobnym poziomie, co w badaniu zrealizowanym przed miesiącem - napisano w sondażu. Wówczas 28 proc. badanych zdecydowanie, a 34 proc. z wahaniem potwierdzało chęć pójścia do urn.

Większość badania przeprowadzono przed debatą w PE

TNS Polska zaznacza, że większość badania była zrealizowana jeszcze przed debatą na temat Polski w Parlamencie Europejskim. TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 15–20 stycznia 2016 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 968 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.

Sondaż Millward Brown

W sondażu Millward Brown dla „Faktów” TVN i TVN24 z 13 i 14 stycznia 2016 roku, także prowadziło PiS z poparciem 30 proc. Drugie miejsce zajęłaby Nowoczesna (27 proc.), a trzecie Platforma Obywatelska (14 proc.). Do Sejmu weszłyby jeszcze dwie partie: Kukiz'15 (9 proc.) i SLD (5 proc.).

Autor: mart//kk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24