Polska

Nowy sondaż CBOS: PiS z dużą przewagą nad Nowoczesną

Polska

tvn24Zamiar głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowało 67 proc

39 proc. badanych, którzy zadeklarowali chęć udziału w wyborach parlamentarnych, chce głosować na PiS, 22 proc. na Nowoczesną, 13 proc. na PO. Na czwartym miejscu znalazłoby się ugrupowanie Kukiz’15 z 9 proc. poparciem - wynika z sondażu CBOS.

Z badania przeprowadzonego w styczniu wynika, że w Sejmie znalazłoby się miejsce tylko dla czterech partii.

PiS 4 pp. więcej, PO 2 pp. mniej

W porównaniu z grudniem PiS (wraz z Polską Razem, Prawicą Rzeczypospolitej i Solidarną Polską) zyskało 4 punkty procentowe. Po jednym punkcie procentowym zyskały Nowoczesna i Kukiz’15. Poparcie dla Platformy Obywatelskiej spadło o 2 punkty procentowe. Po 3 proc. badanych deklarujących zamiar wzięcia udziału w wyborach zagłosowałoby na Koalicję Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja KORWiN oraz Partię Razem (bez zmian od grudnia). Po 2 proc. ankietowanych zadeklarowało, że oddałoby głos na SLD i PSL (spadek o 1 punkt procentowy). Na poziomie 1 proc. utrzymuje się od grudnia poparcie Twojego Ruchu.

Głosować chce 67 proc.

Na początku roku 5 proc. ankietowanych deklarujących, że na pewno wezmą udział w wyborach parlamentarnych, nie potrafiło jeszcze określić swoich preferencji wyborczych. W porównaniu z poprzednim pomiarem grupa zamierzających pójść na wybory, ale wahających się, które ugrupowanie poprzeć, nieco się zmniejszyła (o 1 punkt procentowy). W styczniu zamiar głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowało 67 proc. badanych (o 3 punkty procentowe więcej niż w grudniu 2015 r.). 20 proc. stwierdziło, że na pewno nie wzięłoby udziału w wyborach (spadek o 4 punkty procentowe). 13 proc. nie podjęło decyzję i tej sprawie (wzrost o 1 punkt procentowy). CBOS przeprowadził sondaż w dniach 7–14 stycznia 2016 roku na liczącej 1063 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Nowoczesna blisko PiS w drugim sondażu

Według sondażu poparcia partyjnego, przygotowanego przez Millward Brown S.A. dla Faktów TVN i TVN24, gdyby wybory parlamentarne odbywały się teraz, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość.

Poparcie dla partii Kaczyńskiego wyniosłoby 30 proc. Drugie miejsce z niewielką stratą zajęłaby Nowoczesna (27 proc.), a trzecie Platforma z poparciem 14 proc. W Sejmie znalazły by się także: Kukiz '15 (9 proc.) i SLD (5 proc.)

Autor: mart//kk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości