Polska

Nowy Rok - nowe, wyższe ceny

Polska

Aktualizacja:
TVN24Ubranka dziecięce znacznie zdrożeją z nowym rokiem

Os 1 stycznia 2011 r. wzrasta podstawowa stawka podatku VAT - z 22 do 23 proc.. - Skutek podwyżki VAT-u z punktu widzenia portfela przeciętnej polskiej rodziny to będzie obciążenie nie przekraczające kilkunastu groszy dziennie - obiecywał w sierpniu 2010 roku premier Donald Tusk. Jednak wydaje się, że podwyżki cen żywności, paliwa czy ubranka dziecięce odczuje w kieszeni każda polska rodzina.

Według ekonomistów podniesienie stawki podstawowej podatku VAT z 22 do 23 proc. może spowodować wzrost cen średnio o 0,5 proc. Jak wyliczył portal Money.pl, miesięczny koszt utrzymania przeciętnej 4-osobowej rodziny tylko z tego powodu wzrośnie o około 119 zł.

Żywność

Ceny żywności mogą skoczyć o około 6 proc. Do tej pory na żywność obowiązywał dwie stawki VAT: 3 proc. - na nieprzetworzoną (np. owoce, warzywa) oraz 7 proc. - na żywność przetworzoną (np. wędliny, sery). Od Nowego Roku na wszystkie te produkty będzie obowiązywała jedna stawka - 5 proc.

A podwyżka VAT, to nie jedyny powód wzrostu cen: na światowych rynkach drożeją też surowce rolne na świecie. Na pewno coraz droższe drożały kawa i herbata. Ale i krajowe surowce nie są pod tym względem bezpieczne i być może ostatecznie zaskoczy nas podwyżka cen pieczywa.

Papierosy

Od 1 stycznia rząd podnosi akcyzę na wyroby tytoniowe o 4 proc., co oznacza, iż cena przeciętnej paczki papierosów wzrośnie o 23 grosze.

Wzrost akcyzy na papierosy ma przynieść budżetowi 233 mln zł. Ministerstwo Finansów zakłada przy tym, że w wyniku wzrostu podatku może nastąpić 2,5-proc. spadek sprzedaży papierosów.

Prąd

W wyniku zatwierdzonych niedawno przez prezesa URE taryf na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej gospodarstwom domowym, miesięczne rachunki wzrosną średnio od 1,82 zł na Opolszczyźnie do 4,33 zł na Wybrzeżu - poinformowała rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska.

Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej gospodarstwom domowym dla pięciu sprzedawców energii elektrycznej oraz wszystkich siedmiu dystrybutorów. Nowe taryfy będą obowiązywać od początku 2011 r.; łącznie średnio rachunki za prąd wzrosną od 3,8 do 7,4 proc. Pamiętać tez trzeba, że i tu swoje dołoży wyższy VAT.

Gaz trochę taniej

Urząd Regulacji Energetyki zgodził się na obniżkę cen gazu średnio o 3,23 proc. Zmienione ceny za paliwo gazowe obowiązywać będą od 1 stycznia 2011 roku do 31 marca 2011 roku - poinformowało PGNiG.

"Zgodnie ze zmianą Taryfy średnia obniżka ceny gazu wysokometanowego, a także gazu ziemnego zaazotowanego wyniesie 3,23 proc. Oznacza to, że rachunki tych odbiorców, którzy gotują na gazie obniżą się miesięcznie średnio o 31 groszy" - napisano w komunikacie. "Nie ulegają natomiast zmianie stawki opłat sieciowych oraz stawki opłat abonamentowych. Bez zmian pozostają również ceny gazu ziemnego propan - butan powietrze i rozprężony" - dodano.

Warto zwrócić uwagę, że część obniżki zje nam podwyżka VAT-u.

Droższe śpioszki

Znacznie wzrosną ceny ubranek dziecięcych i dziecięcego obuwia. Wszystko to przez wzrost VAT-u na te produkty. Bardzo duży - z 7 proc. obecnie do 23 proc.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w uzasadnieniu, że musi wykonać wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, który uznał dotychczasowe stawki za niezgodne z unijnym prawem.

Paliwo

Benzyna zdrożeje z początkiem roku o około 5 groszy na litrze, co będzie spowodowane wzrostem podatku VAT. Analitycy rynku paliw prognozują, że już latem przyszłego roku średnia cena benzyny 95 przekroczy 5 zł.

Kurs na prawo jazdy

Od nowego roku podrożeją o 200-300 zł kursy na prawo jazdy motocyklowej kategorii A. Do tej pory usługi szkoleniowe były zwolnione z VAT-u. Od nowego roku szkoły jazdy stają się płatnikami tego podatku, ale kursy samochodowe uznano za podnoszenie kwalifikacji zawodowych i z podatku nadal są one zwolnione. Kandydat na przyszłego motocyklistę musi go zapłacić.

Kolej tańsza dla studentów

Kolej tańsza, ale tylko dla studentów. Podczas kampanii prezydenckiej Platforma Obywatelska obiecała zwiększyć zniżkę na przejazdy publicznymi środkami komunikacji z 37 do 50 proc.

Już od stycznia z ulgi będzie mógł skorzystać każdy student, który posiada aktualną legitymację studencką (oraz nie ukończył 26. roku życia). Zniżka obowiązywać będzie w pociągach osobowych, pospiesznych oraz ekspresowych.

Źródło: Sekcja Dokumentacji i Analiz TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości