Polska

Nowy kanon: cztery razy Sienkiewicz, bez Gombrowicza

Polska

TVN24.plTrwa spór o lektury

Rozporządzenie ws. kanonu lektur jest już opublikowane w Dzienniku Ustaw, ale spór o literaturę w szkołach trwa. Ostateczny kształt listy - według ministra kultury Kazimierza Michała Ujazdowskiego - ma opracować specjalnie powołany zespół ekspertów

- Publikacja rozporządzenia ministra edukacji w sprawie kanonu lektur nie zamyka problemu - napisał w oświadczeniu minister kultury. Ujazdowski zaznaczył, że chociaż MEN przyjęło część propozycji zgłoszonych przez resort kultury - takich jak obecność wybitnych dzieł literatury europejskiej oraz polskiej literatury emigracyjnej - "to wciąż rozporządzenie nie jest satysfakcjonujące".

"Nadal nie wyobrażam sobie spisu lektur bez twórczości Jana Lechonia, Kazimierza Wierzyńskiego, czy Witolda Gombrowicza" - napisał Ujazdowski.

Dodał, iż oczekuje, że zgodnie ze zgłoszoną przez niego propozycją, a zaakceptowaną przez premiera Jarosława Kaczyńskiego, w najbliższym czasie zostanie powołany zespół ekspertów, który opracuje ostateczny kształt kanonu lektur szkolnych.

Rzecznik rządu Jan Dziedziczak zapowiedział wcześniej, że premier przed podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie nowego kanonu lektur szkolnych chce poznać nie tylko opinie Ujazdowskiego i Giertycha, lecz także opinie wybitnych naukowców-polonistów. Zapewnił, że spór między ministrami na pewno zostanie rozwiązany w lipcu.

Rozporządzenie o nowym kanonie podpisał minister edukacji Roman Giertych przed tygodniem. To lista kompromisowa w stosunku do pierwotnej propozycji Giertycha, zawierająca część sugestii resortu kultury. Minister edukacji nie zrezygnował z czterech powieści Henryka Sienkiewicza ("W pustyni i w puszczy", "Potop", "Quo Vadis" i "Krzyżacy"), "Pamięci i tożsamości" Jana Pawła II oraz biografii "Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża" Pawła Zuchniewicza. Nie ma w kanonie żadnego dzieła Witolda Gombrowicza.

Jednak z listy wypadły dwie z trzech proponowanych wcześniej powieści Jana Dobraczyńskiego (zostały "Listy Nikodema"), a wrócił Fiodor Dostojewski, Joseph Conrad oraz Witkacy i Kafka (we fragmentach).

Inne nowości to m.in. "Opowieści z Narnii" część I - "Lew, czarownica i stara szafa" Clive'a Staplesa Lewisa, "Władca Pierścieni" Johna Ronalda Reuela Tolkiena, "Tomek w krainie kangurów" Alfreda Szklarskiego i "Pan samochodzik i templariusze" Zbigniewa Nienackiego oraz wybrane utwory literatury emigracyjnej Andrzeja Bobkowskiego i Józefa Mackiewicza, Wiesława Myśliwskiego "Kamień na kamieniu" lub (do wyboru) "Madame" Antoniego Libery

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 września, ale lektury według zawartego w nim wykazu będą na razie omawiać tylko uczniowie w klasach pierwszych i czwartych szkół podstawowych, w klasach pierwszych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, czyli w pierwszych klasach trzyletnich etapów edukacyjnych. W pozostałych klasach lektury będą omawiane według dotychczasowego wykazu, do zakończenia etapu edukacyjnego.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości