Polska

Nowy buspas w stolicy

Polska

TVN24Wytyczanie buspasów to element polityki transportowej miasta

Kolejny pas ruchu dla autobusów powstanie w najbliższych miesiącach w Warszawie. Połączy rondo de Gaulle'a z Pl. Zawiszy, w ścisłym centrum miasta na Al. Jerozolimskich.

Od palmy do Sobieskiego (zumi.pl) 

Buspas w tej okolicy już funkcjonuje w Al. Jerozolimskich między ul. Żelazną a Pl. Zawiszy - na jezdni w kierunku Ochoty. Teraz zostanie przedłużony do ronda de Gaulle'a.

Na takim samym odcinku (Pl. Zawiszy - rondo de Gaulle'a) zostanie wytyczony w kierunku Pragi.

Pomoże przy budowie

Nowe pasy będą obowiązywać tylko w dni powszednie, w godzinach szczytu - między 7 a 10 rano i od 14 do 19. Szacuje się, że po ich wprowadzeniu czas podróży autobusem na tym odcinku skróci się w godzinach porannego szczytu o 5 minut w kierunku Pragi i o prawie kwadrans w drodze do centrum (ponad kilometrowy odcinek pasa dla komunikacji miejskiej funkcjonuje już na moście Poniatowskiego).

Po południu czas przejazdu w obu kierunkach ma skrócić się o kilka minut.

Wytyczenie nowego buspasa ma też związek z budową centralnego odcinka II linii metra; główne prace mają rozpocząć się jesienią tego roku.

Ile wydłuży się czas jazdy dla kierowców samochodów, warszawski ratusz nie podaje

Kochane i znienawidzone

W sumie w Warszawie jest już ponad 30 kilometrów buspasów.

Od początku wzbudzają one niechęć stołecznych kierowców. Najwięcej krytycznych opinii dotyczyło najdłuższego z nich - na Trasie Łazienkowskiej. Zdaniem zmotoryzowanych, sparaliżował on ruch na moście i utrudnił dojazd do centrum miasta jadącym z prawobrzeżnej części Warszawy.

Wytyczanie buspasów to element polityki transportowej miasta przyjętej w ub.r. przez stołecznych radnych. Zakłada ona uprzywilejowanie transportu zbiorowego, co ma zachęcić tych, którzy dotychczas jeździli własnymi autami, do korzystania z komunikacji miejskiej.

Według planów miasta, kolejny buspas ma powstać na Trasie AK, na odcinku od ul. Żelazowskiej do Wybrzeża Gdyńskiego - w kierunku mostu.

sm//mat

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości