Polska

Nowoczesna przejmuje wrocławskich radnych PO. Jak teraz wygląda rada miasta?

Polska

Aktualizacja:
O powstaniu koalicji Dutkiewicz i Petru poinformowali na konferencji prasowej we Wrocławiu
tvn24O powstaniu koalicji Dutkiewicz i Petru poinformowali na konferencji prasowej we Wrocławiu

- Sześciu wrocławskich radnych miejskich Platformy Obywatelskiej przechodzi do Nowoczesnej. Stworzą koalicję z prezydentem miasta Rafałem Dutkiewiczem - poinformował na konferencji prasowej Ryszard Petru. Wcześniej takie zmiany nieoficjalnie zapowiadały "Fakty" TVN.

O zmianach zakomunikowali na wspólnej konferencji prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i szef Nowoczesnej Ryszard Petru.

"To koalicja dla sprawy przyszłości"

- Dziś grupa sześciu radnych z Wrocławia dołączyła do Nowoczesnej i utworzyła klub Nowoczesnej. Zawieramy koalicję z Rafałem Dutkiewiczem - powiedział Ryszard Petru.

Jak mówił, koalicja jest miastu potrzebna, by mogło się ono rozwijać, ludzie byli szczęśliwi, a dla Polski Wrocław stał się symbolem tego, że można dobrze współpracować. - To koalicja dla sprawy przyszłości - dodał lider Nowoczesnej.

W podobnym tonie wypowiedział się prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. - Ukonstytuował się klub Nowoczesnej i zawiera koalicję z grupą radnych związanych ze mną. Zapraszamy do niej również radnych z PO. Jesteśmy otwarci na współpracę - powiedział.

- To kolejne otwarcie w naszym mieście. Chcemy jeszcze lepiej służyć wrocławianom i wzmacniać wizerunek Wrocławia - podkreślił Dutkiewicz. - Witam serdecznie Nowoczesną na pokładzie rady miasta - dodał.

Obecnie skład rady miejskiej Wrocławia przedstawia się następująco: Klub Radnych Rafała Dutkiewicza z Platformą Obywatelską - 15 członków, Klub Radnych PiS - 14 członków, Nowoczesna - 6 członków, SLD - 1 członek, 1 radny jest bezpartyjny.

Prezydent Wrocławia, dopytywany o kształt sejmiku wojewódzkiego, zaznaczył, że pozostaje on w obecnym kształcie, a umowa z Nowoczesną na razie obowiązuje tylko w obrębie rady miejskiej.

Rozłam także w sejmiku wojewódzkim

Do rozłamu w dolnośląskiej Platformie doszło już wcześniej w sejmiku wojewódzkim, po tym jak rozwiązano regionalne struktury partii.

Pod koniec marca część działaczy PO z marszałkiem Cezarym Przybylskim na czele rozstała się z klubem Platformy i stworzyła nowy klub, wspólnie z ludźmi Rafała Dutkiewicza i Bezpartyjnymi Samorządowcami. Przy wsparciu PSL koalicja ta rządzi dziś sejmikiem w województwie dolnośląskim.

Autor: ts,mw/kk / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości