Sześcioro nowych posłów. Zmiany w Sejmie po wyborach samorządowych

Polska

Sejm opuszcza między innymi Rafał Trzaskowski, który został prezydentem Warszawy [nagranie: owacje dla Trzaskowskiego w Sejmie, 23.10.2018 r.]TVN24
wideo 2/35

Po wyborach samorządowych w Sejmie zasiądzie sześcioro nowych posłów. Zajmą miejsca tych, którym powierzono funkcje w samorządach. "Życzymy owocnej pracy w Sejmie dla dobra Ojczyzny i jej obywateli" - napisało Centrum Informacyjne Sejmu w komunikacie.

"Wybory samorządowe przyniosły kilka zmian w sejmowych ławach" - podało Centrum Informacyjne Sejmu.

Posłowie Wojciech Bakun (Kukiz'15), Stanisław Huskowski (PSL-UED), Bartłomiej Stawiarski (PiS), Jarosław Szlachetka (PiS), Rafał Trzaskowski (PO), Wojciech Wilk (PO) i Grzegorz Wojciechowski (PiS) zostali wybrani na funkcje w samorządach i tym samym stracili swoje miejsca w Sejmie.

Nowi posłowie od środy w Sejmie

Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu ich miejsca zajęli: Kamil Bortniczuk (PiS), Sławomir Hajos (PiS), Grzegorz Lorek (PiS), Robert Majka (wybrany z listy Kukiz'15), Magdalena Marek (PO) oraz Jagna Marczułajtis-Walczak (PO).

Posiedzenie rozpoczęło się od ślubowania.

"Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej" - przyrzeczenie tej treści złożyli nowi posłowie.

Sześcioro nowych posłów w Sejmie po wyborach samorządowychCIS

"Życzymy owocnej pracy w Sejmie dla dobra Ojczyzny i jej obywateli" - napisało CIS w komunikacie.

Zmieniają wybranych do samorządów

Marczułajtis-Walczak objęła mandat po Rafale Trzaskowskim, który został prezydentem stolicy. Mandat Wojciecha Bakuna (Kukiz'15), nowego prezydent Przemyśla, objął Robert Majka. Lider ruchu Paweł Kukiz zapowiedział, że jeżeli Majka wejdzie do Sejmu, "to nie zostanie posłem Kukiz’15". Jak dodał, wynika to z faktu, że Majka jest współpracownikiem Kornela Morawieckiego, który już wcześniej pożegnał się z klubem Kukiz’15.

Wybranego na funkcję burmistrza Namysłowa (Opolskie) posła PiS Bartłomieja Stawiarskiego zastąpił w poselskich ławach Kamil Bortniczuk. Miejsce w Sejmie po pośle PO Wojciechu Wilku, który został wybrany burmistrzem Kraśnika (Lubelskie), przypadło Magdalenie Marek.

Miejsce w ławach sejmowych po wybranym na burmistrza Myślenic (Małopolska) pośle PiS Jarosławie Szlachetce zajmie Sławomir Hajos. Grzegorza Wojciechowskiego (PiS), który został wybrany do Sejmiku Województwa Łódzkiego, zastąpi Grzegorz Lorek.

"Mnie ta sprawa na razie nie dotyczy"

Mandat radnego w wyborach samorządowych zdobył też poseł PSL-UED Stanisław Huskowski, który został wybrany do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Mandat po Huskowskim teoretycznie mogłaby objąć Iwona Krawczyk. W poprzedniej kadencji była wicemarszałkiem województwa i radną wojewódzką. W tegorocznych wyborach również zdobyła mandat radnej wojewódzkiej.

Kolejnym kandydatem do objęcia mandatu posła z listy Platformy Obywatelskiej jest Tadeusz Maćkała, który w ostatnich wyborach dostał się do rady powiatu lubińskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości. W powiatowych wyborach otrzymał 1429 głosów. Przed trzema laty w wyborach do Sejmu dostał 5344 głosy.

- Pytanie, czy obejmę mandat posła jest przedwczesne. Nie zastanawiam się nad tym i nie będę tego robił, póki nie zadzwoni do mnie ktoś z Kancelarii Sejmu. Najpierw musi być wygaszony mandat posła Huskowskiego, potem pani Krawczyk musi złożyć oświadczenie o rezygnacji z mandatu. Mnie ta sprawa na razie nie dotyczy - mówił tydzień temu Maćkała.

Autor: ads//now / Źródło: Centrum Informacyjne Sejmu, PAP

Źródło zdjęcia głównego: CIS