Nowelizacja ustawy o TK opublikowana w Dzienniku Ustaw

Polska

Nowalizację wcześniej podpisał prezydent tvn24
wideo 2/35

Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, którą w poniedziałek podpisał prezydent Andrzej Duda, została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.

Prezydent w poniedziałek podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, którą w zeszłym tygodniu uchwalił Sejm. Po południu została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Nowelizacja stanowi m.in., że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (do dziś pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie jak dotychczas - zwykłą większością. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

Duda: nowela ustawy o TK wzmacnia pozycję Trybunału

- Po analizie, po zastanowieniu się, podjąłem dzisiaj decyzję o podpisaniu noweli do ustawy o TK. Uważam, że ta nowela przyczynia się do wzmocnienia pozycji i sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, sytuacji przede wszystkim w znaczeniu odbioru społecznego, ale sytuacji także w znaczeniu tego, co jest zasadniczą rolą Trybunału, czyli orzekanie, kierując się względami czysto prawnymi - powiedział w poniedziałek prezydent na briefingu prasowym po podpisaniu nowelizacji ustawy.

Zdaniem prezydenta rozwiązania przyjęte w noweli ustawy o TK "wzmacniają pozycję i powagę orzecznictwa Trybunału, także w oczach społecznych".

Prezydent Duda ocenił, że zmiany w TK przyczynią się do uspokojenia sytuacji. - Trudno jest mi się pogodzić z tym, że w polskim Sejmie i przestrzeni medialnej odbywają się tak gorące dyskusje, w których często padają niepotrzebne słowa. Myślę, że przede wszystkim Polacy oczekują spokoju i tego, że skoro podjęli decyzje w wyborach prezydenckich a potem parlamentarnych, to programy, które były zgłaszane przez polityków, m.in. przeze mnie, ale także przez dzisiejszą większość parlamentarną zostaną zrealizowane - powiedział. Dodał, że ludzie oczekują dobrych zmian. Prezydent zaapelował o zakończenie sporów w parlamencie, które - jak mówił - bardzo często są jałowe i bardzo często zniechęcają ludzi do tego, aby w ogóle interesować się tym, co dzieje w kwestiach politycznych. - Proszę, aby przystąpić do merytorycznej dyskusji na temat tych rzeczy, które są dla Polaków ważne i które są przez nich oczekiwane - dodał.

Autor: js/ja / Źródło: TVN24, PAP

Raporty: