TVN24 | Polska

Zastępczyni RPO Hanna Machińska o nowelizacji ustawy o cudzoziemcach: jest niezgodna z konstytucją

TVN24 | Polska

Autor:
mjz
Źródło:
TVN24
Hanna Machińska o nowelizacji ustawy o cudzoziemcach: nie jest zgodna z konstytucją
Hanna Machińska o nowelizacji ustawy o cudzoziemcach: nie jest zgodna z konstytucjąTVN24
wideo 2/28
TVN24Hanna Machińska o nowelizacji ustawy o cudzoziemcach: nie jest zgodna z konstytucją

Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich Hanna Machińska mówiła w TVN24, że nowelizacja ustawy o cudzoziemcach, podpisana przez prezydenta, jest "niezgodna z konstytucją, z prawem międzynarodowym". Argumentowała, że "znacząco ogranicza, właściwie redukuje, możliwości złożenia wniosku o ochronę międzynarodową". Jej zdaniem "ta ustawa nigdy nie powinna być w takiej postaci uchwalona".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, zgodnie z którą cudzoziemiec zatrzymany niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy postanowieniem komendanta placówki Straży Granicznej będzie musiał opuścić terytorium RP. Nowela dodaje też przesłankę do pozostawienia wniosku o ochronę międzynarodową bez rozpoznania.

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wskazuje w piśmie do Senatu, że "uchwalenie przepisu, który umożliwi pozostawienia bez rozpoznania wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, gdy wniosek taki zostanie złożony przez cudzoziemca zatrzymanego w pobliżu granicy zewnętrznej UE niezwłocznie po jej przekroczeniu wbrew przepisom prawa, nie znajduje oparcia w obowiązujących Polskę dyrektywach UE".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: RPO o zmianach w ustawie o cudzoziemcach: mogą naruszać Konwencję Genewską

Machińska: jesteśmy wręcz przerażeni tą sytacją

Więcej o zapisach tej ustawy mówiła w sobotę w TVN24 zastępczyni Wiącka - doktor Hanna Machińska.

Stwierdziła, że "ta ustawa nie jest zgodna z konstytucją, z prawem miedzynarodowym, bo znacząco ogranicza, właściwie redukuje, możliwości złożenia wniosku o ochronę międzynarodową". - Co więcej, nie ma żadnej procedury odwoławczej, to jest zaprzeczenie wszelkich standardów - oceniła.

Zwracała uwagę, że wiele organizacji międzynarodowych, w tym OBWE, "wskazywało na bardzo poważne naruszenie przepisów Konwencji Genewskiej, o Unii Europejskiej, Karty Praw Podstawowych".

- Jesteśmy wręcz przerażeni tą sytacją, ponieważ spowoduje coraz gorszą sytuację osób, które w dramatycznych momentach przedzierają się przez granicę Polski - powiedziała. Dodała, że "względy humanitarne niestety odkłada się na bok".

Zdaniem zastępczyni RPO nowe przepisy "to nie jest ochrona granic, to są takie przepisy prawa, które pokazują, że 'my absolutnie nie zgadzamy się z jakichkolwiek względów na wpuszczanie migrantów".

- Ta ustawa nigdy nie powinna być w takiej postaci uchwalona, dlatego to budzi nasze ogromne przerażenie wręcz - powiedziała Machińska.

Autor:mjz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości