Karczewski: Ta ustawa jest sukcesem. Mam nadzieję, że również senatorów PO

Polska

Politycy PO-KO zapowiedzieli, że złożą w Senacie wniosek o odrzucenie nowelitvn24
wideo 2/35

Jestem przekonany, że teraz ustawa nie ma już żadnych błędów, niedociągnięć - orzekł marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Odniósł się do uchwalonej w ubiegłym tygodniu przez Sejm nowelizacji Kodeksu karnego, która trafiła w piątek pod obrady Senatu.

Senat, który po godzinie 9 w piątek rozpoczął posiedzenie, zajmuje się między innymi nowelizacją Kodeksu karnego zaostrzającą między innymi kary za przestępstwa związane z pedofilią.

W czwartek wieczorem nowela uzyskała pozytywną opinię połączonych senackich komisji ustawodawczej oraz praw człowieka, praworządności i petycji. Komisje zarekomendowały też 30 poprawek wniesionych w imieniu klubu PiS przez senatora Marka Pęka, z których część została zaproponowana również przez Biuro Legislacyjne Senatu. Senatorowie zarekomendowali też cztery samodzielne poprawki Biura Legislacyjnego. CZYTAJ WIĘCEJ >

Politycy PO-KO zapowiedzieli, że złożą w Senacie wniosek o odrzucenie ustawy.

"Ustawa jest sukcesem"

O poprawki w ustawie został zapytany na konferencji prasowej przed posiedzeniem Senatu marszałek Stanisław Karczewski.

- Jest bardzo dużo poprawek, które eliminują wszystkie zastrzeżenia - zapewnił.

Wyraził nadzieję, że Platforma Obywatelska "przyjmie wszystkie poprawki i również zagłosuje za dobrą zmianą, bo ta zmiana miała dotyczyć i ma dotyczyć i będzie dotyczyć przede wszystkim bezwzględności kary i podwyższenia kary za obrzydliwe, fatalne przestępstwo jakim jest pedofilia". - Ta ustawa jest naprawdę sukcesem i mam nadzieję, że również sukcesem senatorów Platformy Obywatelskiej, którzy zagłosują za tą ustawą - ocenił.

"Chcemy postawić kropkę nad i"

- Bardzo cieszę się, że Biuro Legislacyjne i ministerstwo w różnych środowiskach, nie tylko politycznych, konsultowało ten projekt i wszystkie te poprawki idą w bardzo dobrą stronę i eliminują zastrzeżenia, które pojawiły się - stwierdził marszałek.

- Wczoraj wiele czasu spędziłem na rozmowach, dyskusjach wokół tych poprawek i trybu wprowadzania tych poprawek - zapewniał Karczewski. - Jestem przekonany, że teraz ustawa nie ma już żadnych błędów, niedociągnięć - powiedział marszałek Senatu.

Na pytanie, czy przyspieszenie prac nad ustawą jest spowodowane zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego, które w Polsce odbędą się w niedzielę 26 maja, Karczewski zapewnił, iż "postanowiliśmy, żeby tę ustawę przegłosować jak najszybciej nie dlatego, że są wybory do europarlamentu, tylko pojawił się bardzo poważny problem i chcemy postawić kropkę nad i".

Autor: mart//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: