Premier: 300 milionów złotych na prace nad nowymi technologiami medycznymi

TVN24 | Polska

Autor:
js//now
Źródło:
PAP
Premier o grantach dla zespołów badawczych na prace nad nowymi technologiami medycznymi
wideo 2/35
Premier o grantach dla zespołów badawczych na prace nad nowymi technologiami medycznymi

W maju będziemy uruchamiać nasz program. W kilku grantach po kilkadziesiąt milionów złotych skierujemy środki do zespołów badawczych pracujących nad najnowszymi technologiami w zakresie biologii molekularnej i nad technologiami medycznymi – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że Agencja Badań Medycznych przekaże 300 milionów złotych na wdrożenie technologii mRNA w Polsce. Na technologii mRNA oparte są szczepionki przeciwko COVID-19 produkowane przez Pfizera/BioNTech i Modernę.

Mateusz Morawiecki we wtorek podczas wizyty w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie mówił, że pandemia COVID-19 to także zobowiązanie do przemyślenia działań o charakterze naukowym. W tym kontekście wspominał, że w MIBMiK od dwóch dziesiątek lat prowadzone są badania nad RNA.

Zapewniał, że rząd chce wykorzystać ten potencjał w ciągu najbliższych 2-3 lat, aby wypracować rozwiązania w zakresie nowych technologii w biologii molekularnej.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Premier Mateusz Morawiecki i p.o prezesa Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński w siedzibie MIBMIKTVN24

- Stąd uruchamiamy nasze rządowe środki w wielkości na początek, w najbliższym czasie już, 300 milionów złotych – poinformował premier.

- W maju będziemy uruchamiać nasz program i w maju, mam nadzieję, będzie rozstrzygnięty program, gdzie w kilku grantach po kilkadziesiąt milionów złotych skierujemy środki do zespołów badawczych pracujących nad najnowszymi technologiami w zakresie biologii molekularnej i nad technologiami medycznymi – dodał szef rządu.

"Tworzymy nowe programy, nowe perspektywy"

Morawiecki podkreślił, że nowe technologie to wielka nadzieja nie tylko w kwestii walki z COVID-19, ale też nadzieja na wynalezienie skutecznego leku między innymi przeciw niektórym nowotworom.

- I też ta nadzieja niech nam towarzyszy i myślę, że jeśli Polacy dołożą do tego cegiełkę - a już dołożyli na pewno cegiełkę, a może coś więcej, poprzez swoje prace przy mRNA, to będziemy mieli nie tylko możliwość korzystania z tych najnowszych technik, technologii medycznych, ale jestem przekonany, że dzięki temu tutaj, w Polsce, budowa sektora biomedycznego, biotechnologicznego, biogenetyka i różnego rodzaju obszary, które wspomagają lub są zasadniczym komponentem różnego rodzaju terapii, że tu właśnie w Polsce będą miały miejsce – powiedział szef rządu.

Premier o grantach dla zespołów badawczych na prace nad nowymi technologiami medycznymi

- Dziś tworzymy nowe programy, nowe perspektywy, przekazujemy na to setki milionów złotych z budżetu państwa polskiego właśnie po to, by jak najwięcej zadbać o zdrowie w przyszłości – co będzie jutro, pojutrze, po COVID-19 zarówno w temacie epidemii, ale także wielu innych chorób, które trapią Polaków – dodał Morawiecki.

Premier podczas wizyty w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie dziękował naukowcom, podkreślając, że podczas dyskusji z nimi nabrał przekonania, że mamy ogromną szansę jako Polska już za parę lat wejść "do tej ligi, na której nam bardzo zależy" i dzięki temu poprawiać zdrowie Polaków.

Technologia, na której oparte są szczepionki przeciw COVID-19

We wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała na Twitterze, że Agencja Badań Medycznych przekaże 300 milionów złotych na wdrożenie technologii mRNA w Polsce w celu przygotowania na ewentualne przyszłe pandemie i zabezpieczenie polskich pacjentów.

Podała ponadto, że Agencja Badań Medycznych w maju 2021 roku planuje ogłosić konkurs na rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA. "Cel konkursu – przyspieszenie wdrożenia innowacyjnych terapii opartych o RNA i udostępnienie ich pacjentom w naszym kraju" – czytamy we wpisie twitterowym KPRM.

Na technologii mRNA oparte są dwie spośród stosowanych w Europie szczepionek przeciwko COVID-19: Pfizer/BioNTech oraz Moderny.

Autor:js//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: