Polska

Sejm ustanowił nowe święto. Ku czci Polaków ratujących Żydów

Polska

24 marca to rocznica zamordowania rodziny Ulmów, która ukrywała Żydów w czasie II wojny światowej
24 marca to rocznica zamordowania rodziny Ulmów, która ukrywała Żydów w czasie II wojny światowejFakty TVN
wideo 2/2

Sejm przyjął we wtorek ustawę ustanawiającą 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień ten będzie miał charakter święta państwowego. Prace nad projektem ustawy zainicjował prezydent Andrzej Duda.

Za przyjęciem ustawy głosowało 399 posłów, przeciw było 21, dwóch parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Sejm przyjął między innymi poprawkę zgłoszoną przez Platformę Obywatelską, która wprowadziła do preambuły ustawy słowa o "obywatelach polskich". Jak argumentowano, chodziło o uhonorowanie także tych osób, które jako obywatele II Rzeczypospolitej - ale nie polskiej narodowości - ratowały Żydów.

24 marca na pamiątkę rodziny Ulmów

Sejm odrzucił za to poprawkę PO zakładającą, że ustawa wejdzie w życie w przyszłym roku (w ustawie zapisano, że wejdzie ona w życie z dniem następującym pod dniu ogłoszenia). Przepadła również poprawka Nowoczesnej.

Sejmowy klub Nowoczesnej proponował, by Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów obchodzić 4 grudnia, w dniu utworzenia Rady Pomocy Żydom "Żegota". Poprawka została jednak odrzucona w trzecim czytaniu.

Przegłosowana przez Sejm we wtorek ustawa zakłada, że Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką obchodzony będzie 24 marca i będzie miał on charakter państwowy.

Wybór tej daty wiąże się z faktem, że tego dnia 1944 roku Niemcy zamordowali w wiosce Markowa na Podkarpaciu rodzinę Ulmów - Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, a także ukrywających się u tej rodziny Żydów.

"Heroiczna odwaga, niebywałe męstwo"

Zgodnie z treścią ustawy, ustanowienie Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów jest wyrazem hołdu złożonego "Polakom - bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Polski, Rzeczypospolitej Przyjaciół ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów".

Autor: PTD//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons/Public Domain

Pozostałe wiadomości