Polska

Nowe podatki dla rolników?

Polska

TVN24Rolnicy zapłacą podatki?

Wszystko wskazuje, że PO ma zgodę koalicjantów z PSL na wprowadzenie podatku dochodowego dla rolników - donosi "Rzeczpospolita". To tylko jeden z elementów reformy rolniczych podatków.

Resort zbiera informacje, by oszacować dochody rolników. Jak donosi gazeta, zmiany opodatkowania mają iść w kierunku ryczałtu. Według tych doniesień rządzące partie porozumiały się też w sprawie zmian w ubezpieczeniach emerytalnych. Nad podniesieniem składki na KRUS przynajmniej dla części ubezpieczonych pracuje minister rolnictwa.

- Koalicja chce jednolitego systemu emerytalno-podatkowego - mówi "Rz" wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska. - Stan obecny trudno dłużej utrzymać. Jest niebezpieczny dla przyszłych wydatków budżetu państwa - przyznaje. Wiceminister zastrzega, że opracowanie nowego systemu nie nastąpi zbyt szybko.

Obecnie rolnicy płacą podatek gruntowy, w przeliczeniu jest to cena 250 kg żyta za każdy hektar rocznie (ok. 200 zł). Nie rozliczają się ani z podatku dochodowego PIT, ani od osób prawnych CIT (chyba że są zarejestrowani jako przedsiębiorcy).

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości