Nowe media, znów otwarte banki

Polska

Aktualizacja:

Na obszarach Libii, nad którymi utracił kontrolę reżim Muammara Kadafiego, życie wraca do normalności. A właściwie zaczyna się na nowo: w Bengazi pojawiły się nowe gazety, stacje radiowe i portale internetowe. Po wielu dniach otwarto też banki.

BBC informuje, że na wschodzie kraju, gdzie mieszkańcy na wielkich wiecach świętują wyzwolenie, 23 lutego zaczęła się ukazywać gazeta "Libia". Donosi codziennie o uroczystościach związanych ze zwycięstwem nad reżimem Kadafiego i o życiu Libijczyków w nowych warunkach. W pierwszym numerze zamieszczono też kronikę wydarzeń poprzedzających przejęcie kontroli nad Bengazi przez opozycję oraz zdjęcia "męczenników" - ofiar walk z siłami reżimowymi.

W eterze pojawiła się opozycyjna stacja radiowa, zapewne wykorzystująca nadajniki państwowego radia libijskiego, które wpadły w ręce opozycji. "Radio Wolna Libia" - nadające prawdopodobnie z Bajdy - wzywa Libijczyków, by przyłączyli się do rewolucji.

Co jakiś czas działa też radio internetowe, nadające rozmowy telefoniczne z sympatykami opozycji.

Pod rządami Kadafiego wolność prasy "praktycznie nie istniała", na co wielokrotnie wskazywali m.in. Reporterzy bez Granic.

Banki wznowiły pracę

Kolejnym znakiem, że życie w Bengazi zaczyna się na nowo jest otwarcie banków. W sobotę przed wieloma z nich ustawiały się długie kolejki. Mieszkańcy Bengazi mówią, że mają nadzieję na przywrócenie normalnego życia biznesowego i bezpieczeństwa w mieście.

- Wróciliśmy do naszego życia. Nasz dzień wygląda tak jak kiedyś - powiedział mieszkaniec Bengazi, Essam Gumaa.

Według ekspertów, Bengazi mogłoby się stać wzorem dla innych miast libijskich. Miasto zapłaciło wysoką cenę za rewoltę (łącznie 250 zabitych), ale walczy nadal. - Sytuacja jest zła, ale mamy nadzieję, że się poprawi. Chcemy, by ludzie wrócili do normalności - skomentował Essam Gumaa.

jk//kdj

WOJNA DOMOWA W LIBII -MINUTA PO MINUCIE - CZYTAJ Wschód Libii wolny od reżimu - czytaj relację Reportera 24 ZOBACZ STUDIO 3D: LIBIJSKA REWOLUCJA ZOBACZ STUDIO 3D: ROPA NAFTOWA-ATUT W RĘKACH KADDAFIEGO ZOBACZ STUDIO 3D: IMPERIUM FINANSOWE RODZINY KADDAFICH

Źródło: PAP, Reuters, Huffington Post, tvn24.pl