Polska

Nowe koło poselskie w Sejmie. W nim m.in. Morawiecki

Polska

Nowe koło poselskie w Sejmie. W nim m.in. Morawiecki
tvn24Nowe koło poselskie ma troje członków

Byli posłowie Kukiz'15: Kornel Morawiecki, Małgorzata Zwiercan i Ireneusz Zyska weszli w skład nowo powołanego koła poselskiego "Wolni i Solidarni". Koło poselskie - według zapowiedzi Zyski - ma wspierać politykę gospodarczą i socjalną rządu.

Morawiecki poinformował w środę na konferencji prasowej w Sejmie o utworzeniu koła poselskiego "Wolni i Solidarni". - Nasze koło odwołuje się w swojej nazwie i przyszłości do dewizy Solidarności Walczącej, chcemy pomóc w realizacji tej idei w Polsce, żebyśmy byli bardziej wolni i bardziej solidarni - powiedział Morawiecki. Zyska zapowiedział, że koło poselskie "Wolni i Solidarni" będzie wspierać politykę gospodarczą i socjalną rządu. - Uważamy, że ta polityka została dobrze zdefiniowana, ale również będziemy uważnie śledzić działania rządu i krytycznie oceniać poszczególne decyzje - zaznaczył. Zyska wyraził nadzieję, że nowe koło będzie "przyjaźnie" współpracowało z klubem Kukiz'15 i Paweł Kukizem. Członkowie koła zaprosili do współpracy wszystkich posłów "zorientowanych propaństwowo". - Jesteśmy przekonani, że nasze działania dobrze przysłużą się budowaniu wspólnoty narodowej, ponad bieżącymi sporami politycznymi oraz umacnianiu demokratycznego państwa prawa, równego dla wszystkich obywateli - powiedział Zyska. Poinformował, że w środę rano złożył rezygnację z członkostwa w klubie Kukiz'15 i przystąpił do koła "Wolni i Solidarni".

Co na to Kukiz'15?

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza powiedział w środę, że nie było tajemnicą, iż posłowie Zyska i Zwiercan od wielu lat są blisko związani z Kornelem Morawieckim i dlatego - tłumaczył - nie jest zmartwiony utworzeniem nowego koła. - Mamy nadal silny, zintegrowany klub, jeszcze silniejszy, niż przedtem, dziwi nas tylko, że koło od razu zadeklarowało bezwzględne poparcie dla rządu - powiedział. W kwietniu do porządku obrad Sejmu - przy sprzeciwie posłów opozycji - zostało wprowadzone głosowanie nad wyborem sędziego TK. Opozycyjne kluby umówiły się, by nie brać udziału w tym głosowaniu - chciały doprowadzić do braku kworum. W głosowaniu wzięło udział kilkoro posłów klubu Kukiz'15, w tym posłanka Zwiercan, która zagłosowała za siebie i za Morawieckiego. Zwiercan została za to wykluczona z klubu Kukiz'15, a Morawiecki sam z niego wystąpił. Zgodnie z regulaminem Sejmu koło poselskie musi liczyć co najmniej 3 posłów.

Autor: kło/ja / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości