"Klasyczna pułapka założona przez Jarosława Kaczyńskiego". Jak głosowały kluby w nocy w Sejmie?

TVN24 | Polska

Autor:
kb/ks
Źródło:
TVN24
Głosowanie nad poprawką PiS zmieniającą Kodeks wyborczyTVN24
wideo 2/35
TVN24Głosowanie nad poprawką PiS zmieniającą Kodeks wyborczy

W sobotę nad ranem Sejm przegłosował nowelizację ustawy dotyczącej koronawirusa. Wcześniej PiS zgłosiło poprawkę, która zmienia Kodeks wyborczy. PiS i Koalicja Obywatelska ostatecznie zagłosowali za nowelizacją ustawy. Przeciw była Lewica i PSL. Koalicja Obywatelska jednocześnie zagłosowała przeciwko poprawce zmieniającej Kodeks wyborczy. Teraz posłowie KO tłumaczą, że "to klasyczna pułapka założona przez Jarosława Kaczyńskiego". - Obliczył sobie, że opozycja zagłosuje przeciwko pomocy dla Polaków - mówił Cezary Tomczyk. - Chciał, by tylko PiS wyszedł na bohaterów - dodał lider PO Borys Budka. Sprawdziliśmy, jak głosowały kluby.

Sejm w sobotę nad ranem przegłosował nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

W środku nocy z 27 na 28 marca PiS zgłosiło poprawkę do specustawy dotyczącej koronawirusa, która zmienia Kodeks wyborczy. Poprawka rozszerza zakres głosowania korespondencyjnego. Zakłada, że głosować w ten sposób będą mogli wyborcy "podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych", a także ci "którzy najpóźniej w dniu wyborów skończyli 60 lat".

CO ZAWIERA POPRAWKA PIS ZMIENIAJĄCA KODEKS WYBORCZY? CZYTAJ WIĘCEJ 

W nocy posłowie opozycji poinformowali na Twitterze o złożeniu przez Prawo i Sprawiedliwość poprawki do tej noweli, zmieniającej Kodeks wyborczy. Z ich relacji wynika, że poprawka do nowelizacji ustawy pojawiła się w druku sejmowym dopiero w nocy. Po godzinie 4.20 poprawka została przyjęta. Głosowało za nią 222 posłów, przeciw było 214 posłów. Trzech się wstrzymało.

Głosowanie nad poprawką PiS zmieniającą Kodeks wyborczyTVN24

Jak głosowały kluby za poprawką PiS zmieniającą Kodeks wyborczy?

PiS (235 posłów): 220 posłów było za, siedmiu przeciw, ośmiu posłów nie głosowało.

Koalicja Obywatelska (134 posłów): Jeden poseł głosował za, 124 było przeciw, jeden wstrzymał się, ośmiu nie głosowało.

Lewica (49 posłów): Nikt nie głosował za, 46 posłów było przeciw, trzech nie głosowało.

PSL-Kukiz'15 (30 posłów): Jeden poseł głosował za, 28 było przeciw, jeden poseł nie głosował.

Konfederacja (11 posłów): Nikt nie głosował za, dziewięciu posłów było przeciw, dwóch posłów wstrzymało się.

Poseł niezależny nie zagłosował.

Jak głosowali posłowie nad poprawką PiS, zmieniającą Kodeks wyborczy?sejm.gov.pl

Jak głosowali posłowie nad nowelizacją ustawy dotyczącej koronawirusa?

PiS (235 posłów): 228 posłów głosowało za, jeden był przeciw, sześciu posłów nie głosowało.

Koalicja Obywatelska (134 posłów): 115 posłów głosowało za, nikt nie był przeciw, dziewięciu wstrzymało się, 10 nie głosowało.

Lewica (49 posłów): Nikt nie głosował za, 46 posłów było przeciw, trzech posłów nie głosowało.

PSL-Kukiz'15 (30 posłów): Nikt nie głosował za, 26 posłów było przeciw, czterech posłów nie głosowało.

Konfederacja (11 posłów): Nikt nie głosował za, nikt nie głosował przeciw, 10 posłów wstrzymało się, jeden poseł nie głosował.

Poseł niezależny nie zagłosował.

Jak głosowali posłowie nad nowelizacją ustawy dotyczącą koronawirusa?sejm.gov.pl

Lewica i PSL krytykują Koalicję Obywatelską

Po głosowaniu za nowelizacją ustawy, posłowie Koalicji Obywatelskiej zostali skrytykowani przez inne partie opozycyjne. Lewica zarzuca KO, że głosując za nowelizacją ustawy, przyczyniła się do zmian w Kodeksie wyborczym.

Lider PSL i kandydat tej partii na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz również wyraził zdziwienie, że Platforma Obywatelska poparła specustawę. - Dziwię się naszym koleżankom i kolegom z Platformy Obywatelskiej, którzy wczoraj biegali w koszulkach (z napisem) "konstytucja", w nocy krzyczeli "zamach stanu", a później głosowali ręka w rękę z PiS-em - mówił.

Budka: myśmy się na tę pułapkę Kaczyńskiego nie dali złapać

Szef PO Borys Budka, odnosząc się do zmian w Kodeksie podkreślił, że posłowie Koalicji Obywatelskiej głosowali przeciw ich przyjęciu. W ocenie Budki, są one nie tylko niezgodne z regulaminem Sejmu, ale także z zasadami prawa wyborczego.

- Kaczyński, wpisując w tarczę antykryzysową te, niezgodne z prawem zmiany, chciał zmusić do tego, by opozycja głosowała przeciwko całej tarczy, aby tylko PiS wyszedł na bohaterów w sytuacji kryzysowej - ocenił Budka. - Myśmy się na tę pułapkę Kaczyńskiego nie dali złapać - zaznaczył.

Zapowiedział jednocześnie, że, gdy specustawa trafi do Senatu, politycy KO będą chcieli rozszerzyć i dopracować propozycje PiS, by były one zgodne z konstytucją.

"Jarosław Kaczyński obliczył sobie, że opozycja zagłosuje przeciwko pomocy dla Polaków"

- To była klasyczna pułapka założona przez Jarosława Kaczyńskiego, na którą nie wolno nam dać się złapać - mówił o wrzuceniu w ostatniej chwili poprawki dotyczącej zmian w Kodeksie wyborczym poseł KO Cezary Tomczyk. 

- Ta pułapka polega na tym, że Jarosław Kaczyński obliczył sobie, że opozycja zagłosuje przeciwko pomocy dla Polaków. A miliardy złotych, które od przyszłego tygodnia mają trafić na konta polskich przedsiębiorców, pracowników, mają być z piętnem głosowania przeciwko przez polską opozycję. I właśnie to jest ta cyniczna gra Kaczyńskiego, żeby w ustawie, która pomaga ludziom, która powinna być głosowana jako jedność w polskim parlamencie, zawiera się elementy jednoznacznie niezgodne z konstytucją - tłumaczył.

Cezary Tomczyk (KO): to klasyczna pułapka Kaczyńskiego, na którą nie można dać się złapaćTVN24

- Wiedzieliśmy, że ten tryb głosowania zdalnego zostanie przez PiS wykorzystany do niecnych celów - wtórował mu podczas konferencji przed Sejmem Marcin Kierwiński (KO).

Posłowie KO zapowiedzieli, że poprawka dotycząca zmian w Kodeksie wyborczym zostanie odrzucona w Senacie.

Cezary Tomczyk (KO): jak bardzo złym trzeba być człowiekiem, by w czasie gdy ludzie boją się o pracę, w ostatniej chwili wrzucać poprawkę do Kodeksu Wyborczego?TVN24

Autor:kb/ks

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański

Tagi:
Raporty: