Polska

Nocna zmiana w służbach specjalnych, Biernacki wychodzi. "To łamanie zasad"

Polska

Nocna zmiana w służbach specjalnych. Komentarz Marka Biernackiego
Posiedzenie speckomisji odbyło się późno w nocy

Do sejmowej komisji służb specjalnych trafiły wnioski o odwołanie szefów czterech służb specjalnych: ABW, AW, SKW i SWW. - Tak ważna zmiana nie powinna się odbywać pod osłoną nocy - mówi Marek Biernacki, były koordynator służb specjalnych, który opuścił obrady komisji.

Najpierw, w środę wieczorem, komisja do spraw służb specjalnych, zwana powszechnie "speckomisją", wybrała swoje nowe władze.

Jej stałym szefem został poseł rządzącej partii Marek Opioła. Jego zastępcami zostali Marek Suski z tej samej partii i Paweł Kukiz, lider Kukiz'15. Dotąd kierownictwo nad speckomisją, która daje wgląd w to, co robią służby specjalnie, było rotacyjne i sprawowali je członkowie opozycji, jak i partii rządzących.

Wnioski premier o odwołanie

Jednak na tym komisja nie skończyła swojej pracy. Tuż przed północą pojawił się wniosek premier Beaty Szydło o odwołanie czterech szefów służb specjalnych: generała Dariusza Łuczaka z ABW, generała Macieja Huni z wywiadu i dwóch szefów służb wojskowych: generała Piotra Pytla z SKW i generała Radosława Kujawy z SWW.

- Pani premier wniosła o opinię w sprawie odwołania szefów służb cywilnych - Agencji Wywiadu i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz wojskowych - Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Na posiedzeniu po wyborze prezydium komisja pozytywnie zaopiniowała wszystkie te wnioski - powiedział Opioła.

Wyjaśnił też, że w posiedzeniu w sprawie opinii uczestniczyli minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i minister koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński, którzy przedstawili wnioski. - Ministrowie przekazali nam, że szefowie służb sami złożyli dymisje - dodał Opioła.

Przewodniczący powiedział, że w komisji nie ma wniosków o powołanie nowych szefów. - Nic nie wiem o takich wnioskach - podkreślił.

Szefów AW i ABW powołuje i odwołuje premier po zasięgnięciu opinii prezydenta oraz rządowego kolegium ds służb specjalnych i sejmowej komisji ds służb specjalnych. Podobna procedura dotyczy szefów SKW i SWW, ale dzieje się to na wniosek szefa MON.

"To łamanie zasad"

- Posiedzenie komisji w tak ważnej i wrażliwej sprawie jak odwołanie szefów służb powinno odbyć się w ciągu dnia, a nie pod osłoną nocy. Takie procedowanie to łamanie zasad. Chodzi o odwołanie dwóch generałów, zasłużonych dla ochrony naszych żołnierzy w Afganistanie i dwóch generałów kierujących służbami cywilnymi, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo nas wszystkich - mówi Marek Biernacki, tłumacząc swoje wyjście.

Najprawdopodobniej już dziś pojawią się wnioski premier Beaty Szydło o powołanie nowych szefów służb.

Według nadal nieoficjalnych informacji - jak już wcześniej in formowaliśmy w tvn24.pl - szefem ABW ma zostać profesor Piotr Pogonowski, który doradzał Mariuszowi Kamińskiemu w czasach gdy był szefem CBA.

Szefem Agencji Wywiadu ma zostać pułkownik Grzegorz Małecki. Wojskową służbą kontrwywiadu będzie kierował Piotr Bączek, bliski współpracownik Antoniego Macierewicza, a wywiadem wojskowym - pułkownik Andrzej Kowalski.

Autor: Maciej Duda (m.duda2@tvn.pl) Robert Zieliński (r.zielinski@tvn.pl), PAP / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości