Polska

Nocna debata o Trybunale w Sejmie. PO chce imiennego głosowania

Polska

Budka do PiS: waszym jedynym celem jest zablokowanie TK
tvn24Nocna debata w Sejmie

Sejm zajmuje się poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym pozytywnie zaopiniowanymi przez sejmową komisję sprawiedliwości i praw człowieka. Przed godz. 24 posłowie rozpoczęli dyskusję w parlamencie.

00:58

Poseł PSL Krzysztof Paszyk powiedział, że w pracach nad ustawą była duża szansa na współpracę PiS z opozycją, ale nie skorzystała z niej sejmowa większość. Jego zdaniem ustawa nie rozwiązuje dwóch istotnych problemów – wątpliwości wokół powołania sześciu sędziów TK oraz opublikowania wszystkich orzeczeń Trybunału.

00:58

W nocnej debacie na posiedzeniu plenarnym Sejmu Bartłomiej Wróblewski (PiS) powiedział, że ustawa o TK rozwiązuje część istotnych problemów dotyczących funkcjonowania Trybunału. - Uważamy, że także poprawki przyjęte przez Senat i pozytywnie zaopiniowane przez komisję mają charakter kompromisowy – powiedział.

00:58

PiS zapowiedziało w sejmowej debacie w nocy z czwartku na piątek poparcie prawie wszystkich poprawek Senatu do nowej ustawy o TK, przygotowanej w oparciu o propozycje tej partii. PO, Nowoczesna i PSL po raz kolejny skrytykowały ustawę, zarzucając PiS łamanie konstytucji.

00:57
Kamila Gasiuk-Pihowicz: znowu nocą, znowu w pośpiechu, znowu niekonstytucyjnie
Kamila Gasiuk-Pihowicz: znowu nocą, znowu w pośpiechu, znowu niekonstytucyjnie tvn24
00:45

Na sali niewielu posłów PiS.

00:45
00:17
Budka do PiS: waszym jedynym celem jest zablokowanie TK
Budka do PiS: waszym jedynym celem jest zablokowanie TK tvn24
00:10

Kamila Gasiuk-Pihowicz: znowu nocą, znowu w pośpiechu, znowu niekonstytucyjnie

23:56

- Kolejny wstyd, kolejna hańba, kolejny skandal w wykonaniu Prawa i Sprawiedliwości. W nocy, przy pustej sali obradujemy nad ustawą, która ma jeden cel - po raz kolejny udowodnić, że dla waszej formacji ustrój konstytucyjny i trójpodział władzy to jest nic - mówił z mównicy sejmowej były minister sprawiedliwości Borys Budka (PO).

23:47

W związku z debatą swoje obrady przewał klub PO, który dyskutował o sytuacji wewnętrznej w partii po wykluczeniu z partii trzech posłów: Jacka Protasiewicza, Stanisława Huskowskiego i Michała Kamińskiego.

Z jednym wyjątkiem sejmowa komisja poparła w czwartek poprawki przyjęte przez Senat do nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Sejm ma głosować nad nimi w piątek. Senat przyjął łącznie 27 poprawek. Pozytywnie zaopiniowano poprawki - z wyjątkiem jednej, o charakterze językowym.

Około północy poprawkami zajął się Sejm.

Autor: kło / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Gzell/PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości