Polska

Nikt więcej nie wystartuje do europarlamentu

Polska

 
TVN24Kto wystartuje w wyborach do PE?

O północy minął termin rejestracji przez komitety wyborcze list kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Do godziny 24:00 pracowały okręgowe komisje wyborcze, które przyjmowały dokumenty. Głosowanie 7 czerwca.

Informacje, ile list zgłosiły konkretne komitety wyborcze poznamy w środę w ciągu dnia. Natomiast sama rejestracja zgłoszonych w ostatniej chwili list może się przeciągnąć poza długi weekend majowy, ponieważ komisje mają trzy dni robocze na zweryfikowanie dokumentów.

Każde zgłoszenie musi być poparte co najmniej 10 tysiącami podpisów, chyba że komitet uzyskał zaświadczenie PKW uprawniające do zgłoszenia listy bez podpisów poparcia. Zaświadczenie takie mogły dostać komitety, które zarejestrowały listy w co najmniej połowie okręgów. W tych wyborach trzeba było zebrać podpisy przynajmniej w siedmiu okręgach.

Na wizję i w eter

Komitety, które zarejestrują listy w co najmniej dziewięciu okręgach, będą mogły korzystać z bezpłatnego czasu antenowego w ogólnopolskich programach Polskiego Radia i Telewizji Publicznej. Te komitety, które nie zarejestrowały list w tylu okręgach, będą mogły korzystać z czasu antenowego ośrodków regionalnych. Bezpłatna kampania wyborcza w mediach publicznych ruszy 15 dni przed wyborami, czyli 23 maja.

Po zakończeniu rejestracji list, PKW i okręgowe komisje wyborcze wylosują komitetom ich numery list. PKW losuje jednolite numery dla list tych komitetów, które zarejestrowały kandydatów w więcej niż jednym okręgu wyborczym i jest zobowiązania zrobić to do 8 maja. Natomiast komisje okręgowe mają czas do 13 maja.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 7 czerwca. Wybierzemy w nich 50 deputowanych.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości