Polska

"Nikt nie będzie nam mówić, kto ma być premierem"

Polska

Aktualizacja:
TVN24LPR: Zbigniew Ziobro miałby zastąpić Jarosława Kaczyńskiego na fotelu premiera

Nie będę kolegom dyktował, kto ma być szefem LPR i mam nadzieję, że oni postąpią tak samo - skomentował w TVN24 Zbigniew Girzyński (PiS) pomysł LPR, by premierem został Zbigniew Ziobro.

- Ten pomysł powstał po wstępnych rozmowach, także z politykami PiS-u - mówił z kolei rzecznik LPR, Krzysztof Bosak. Nie chciał jednak zdradzić, z którymi politykami PiS działacze Ligi rozmawiali. - Prawdopodobnie pomysł będzie dyskutowany w poniedziałek w czasie negocjacji przedstawicieli partii koalicyjnych.

To samo mówił Bosak wcześniej w rozmowie z portalem tvn24.pl.

- Najlepszy kandydat, to lider największej partii w koalicji - odpowiadał poseł Girzyński.

Sprawy nie chciał komentować przedstawiciel trzeciego koalicjanta - poseł Krzysztof Filipek z Samoobrony. Tymczasem, według rozmówców portalu tvn24.pl z LPR za zmianą premiera opowiada się także Samoobrona.

LPR i Samoobrona chciałyby w ten sposób uratować koalicję. Takie rozwiązanie jest też na rękę tym posłom PiS, którzy obawiają się, że w razie przedterminowych wyborów nie dostaną się już do Sejmu.

– Rozładuje to napięcia w koalicji i pozwoli na odbudowę zaufania. Od dawna wiadomo bowiem, że Jarosław Kaczyński ma na celu zniszczenie Ligi i Samoobrony. Nieustannie prowadzi też jakąś grę - wylicza jeden z posłów LPR. Jest jeszcze inny powód: Ziobro to najpopularniejszy obecnie polityk. LPR liczy, że jego wysokie notowania przełożą się na wzrost poparcia dla koalicjantów.

- Warto się zastanowić nad rozwiązaniem – rząd bez partyjnych liderów – mówi Mateusz Piskorski, rzecznik Samoobrony. I jednocześnie zastrzega: - Ktokolwiek nie byłby premierem, nie wycofamy się z komisji śledczej ds. CBA.

Pomysł zupełnie nie podoba się politykom Prawa i Sprawiedliwości. - Nie jestem zainteresowany objęciem tego stanowiska. Interesuje mnie kontynuowanie reformy wymiaru sprawiedliwości i dalsza praca w resorcie - powiedział PAP Zbigniew Ziobro.

- Obsada stanowiska premiera to nasza sprawa, a nie LPR. Jakakolwiek zmiana jest nieracjonalna, nie widzę ku temu żadnych powodów. W PiS nikt o tym nie myśli - dodał w rozmowie z portalem tvn24.pl Adam Lipiński, minister w Kancelarii Premiera.

- LPR zgłasza pomysły tylko po to, by dowieść, że istnieje. Najczęściej są one z nikim nie uzgodnione. W związku z tym mają krótki żywot, dokładnie taki jak LPR - podsumowuje Bogdan Zdrojewski, szef klubu Platformy Obywatelskiej.

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24