Nike 2016. Grażyna Torbicka o finalistach

Grażyna Torbicka gościem "Wstajesz i weekend"
Grażyna Torbicka gościem "Wstajesz i weekend"
tvn24
tvn24Grażyna Torbicka gościem "Wstajesz i weekend"

Wśród tegorocznych finalistów Nagrody Literackiej Nike znalazły się dwa reportaże, trzy tomy prozy, dwie książki poetyckie i tom esejów. - Jeżeli już mamy tę siódemkę to tam są naprawdę dobre książki. Właściwie każdy zasługuje na dobrą sprawę na tę nagrodę - powiedziała w programie "Wstajesz i weekend" Grażyna Torbicka, prowadząca gali wręczenia nagród Nike. Transmisja z jubileuszowej 20. edycji nagrody w TVN24 i tvn24.pl o 20:00.

Laureaci powalczą o statuetkę oraz 100 tys. zł. Według Grażyny Torbickiej, kwota nagrody jest bardzo wysoka po to, żeby dała pewne poczucie luksusu dla kogoś, kto objawia wielki talent.

"Każdy zasługuje na nagrodę"

Nagrodę czytelników zdobyła książka "1945. Wojna i pokój" Magdaleny Grzebałkowskiej. - Fantastycznie się czyta Grzebałkowską. Jest tam tyle rzeczy, które fascynują - oceniła Torbicka. Jak powiedziała, zdarza się, że wybór czytelników pokrywa się z wyborem jurorów, ale dzieje się to rzadko.

Dodała, że do finału wszedł bardzo ciekawy zestaw książek. - Jest tam też bardzo piękny tomik poezji (Piotra) Matywieckiego "Którędy na zawsze". W takie jesienne wieczory po ten tomik zawsze można sięgnąć - powiedziała Torbicka.

Zapytana o faworytów, wspomniała o książce "Skoruń" Macieja Płazy i "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu" Renaty Lis - biografii opowiadającej o życiu Iwana Bunina. - Jeżeli już mamy tę siódemkę, to tam są naprawdę dobre książki. Właściwie każdy zasługuje na dobrą sprawę na tę nagrodę - oceniła Torbicka. Dodała, że książki siedmiu finalistów z pewnością wypełnią długie jesienne wieczory.

Nagroda Nike

Spośród dwudziestu nominowanych książek jury wyłoniło siedem, z których jedna ma szansę zdobyć nagrodę. W finale Nike znalazły się książki: "1945. Wojna i pokój" Magdaleny Grzebałkowskiej, "Tatuaż z tryzubem" Ziemowita Szczerka, wiersze Piotra Matywieckiego "Którędy na zawsze", poematy prozą Bronki Nowickiej "Nakarmić kamień", tomy prozatorskie Macieja Płazy "Skoruń" i Weroniki Murek "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina" oraz esej Renaty Lis "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu". Nazwisko zwycięzcy poznamy 2 października, podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Warszawie. W tym roku nagroda wręczana będzie po raz dwudziesty. Laureata wyłoni jury w składzie: Tomasz Fiałkowski (przewodniczący), Piotr Bratkowski, Irena Grudzińska-Gross, Rafał Marszałek, Stanisław Obirek, Paweł Rodak, Maria Anna Potocka, Andrzej Werner i Maria Zmarz-Koczanowicz. Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł oraz statuetkę Nike dłuta Gustawa Zemły. Fundatorami Nagrody Literackiej Nike są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.

Autor: jaz/tr / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości