Polska

"Nigdy nie ślizgał się po powierzchni zdarzeń, zawsze zaglądał pod podszewkę"

Polska

tvn24Władysław Bartoszewski miał 93 lata

Miał wewnętrzną busolę, która pozwalała mu odrózniać to, co ważne od tego, co nieistotne - wspominał w programie "Horyzont" zmarłego w piątek Władysława Bartoszewskiego senator Bogdan Klich.

Były minister obrony narodowej Bogdan Klich przyznał w programie "Horyzont" w TVN24, że Władysław Bartoszewski był jego mentorem. Wśród innych wybitnych postaci, które wywarły na niego wpływ wymienił Bronisława Geremka i Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

- To trzy wielkie postaci, które na pewno oddziałały na mój profil. Nie ma wątpliwości, że ich wkład w uformowanie również wielu moich kolegów jest ogromny. Czy my podołamy? Czy my będziemy umieli robić to samo z naszymi młodszymi kolegami? To dopiero czas pokaże. Oni potrafili - mówił Klich.

Jak dodał, Bartoszewski "nigdy nie ślizgał się po powierzchni zdarzeń, zawsze zaglądał pod podszewkę".

"Wewnętrzna busola"

- Miał taką wewnętrzną busolę, podobnie jak Jan Nowak-Jeziorański czy Bronisław Geremek, która pozwalała mu odróżniać to, co ważne od tego, co nieistotne - podkreślił.

Dodał, Bartoszewski "był drogowskazem", który sam podążał drogą, którą wyznaczał.

- Na tym polegał jego fenomen i jego urok osobisty. Wytyczał kierunek, którym sam później podążał, pociągając za sobą innych - mówił Klich.

Ostatnie przemówienie odczyta premier

Władysław Bartoszewski zmarł w piątek w Warszawie w wieku 93 lat. Był więźniem Auschwitz, działaczem Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnikiem powstania warszawskiego. Był politykiem, działaczem społecznym, historykiem. Zajmował się stosunkami polsko-niemieckimi i polsko-żydowskimi. W wolnej Polsce dwukrotnie był ministrem spraw zagranicznych. Ostatnio był sekretarzem stanu i pełnomocnikiem premiera do spraw dialogu międzynarodowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jeszcze w niedzielę przemawiał w czasie obchodów 72. rocznicy powstania w warszawskim getcie. W poniedziałek miał wygłosić przemówienie w czasie polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych - jego wystąpienie odczyta premier Ewa Kopacz.

Autor: kg//rzw / Źródło: tvn24

Raporty: