Polska

Nieznany raport o zamachu na papieża

Polska

Aktualizacja:
 
TVN24W zamachu papież został ranny w brzuch, łokieć i palec

Nieznany dotąd dokument odkryto w archiwum IPN. Według "Rzeczpospolitej" potwierdza on, że za zamachem na życie papieża 30 lat temu stało KGB.

- Koła powiązane z CDU/CSU, wcześniej związane z Gehlenem (generałem Wehrmachtu, który po wojnie tworzył zachodnioniemiecki wywiad) i zbliżonymi do niego wyższymi urzędnikami BND (Bundesnachrichtendienst - wywiad zachodnioniemiecki) rozpowszechniają na terenie RFN własną wersję zamachu na Jana Pawła II. Sugerują, że za zamachowcem Turkiem Alim Agcą stoi radziecka służba wywiadowcza KGB - jako siła inspirująca i organizacyjna - czytamy w raporcie, który powstał 27 czerwca 1981 r., niespełna dwa miesiące po zamachu.

Dokument to wyciąg z raportu jednego z najcenniejszych źródeł wydziału XIV Departamentu I MSW zajmującego się tzw. wywiadem. Agent o numerze 4072 działał na kierunku watykańskim. Historycy IPN przypuszczają, że był to Andrzej Madejczyk, ps. Lakar, który prowadził m.in. o. Konrada Hejmo.

Tajemnicze źródło: nie chcieli, by papież przyjechał do Polski

Źródło 4072 twierdzi też, że według BND celem zamachu było niedopuszczenie do przyjazdu Jana Pawła II na pogrzeb prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego (zmarł 28 maja 1981 r.). Służba Bezpieczeństwa od połowy kwietnia 1981 r. miała świadomość, iż papież wie, że kardynał jest umierający. 15 kwietnia wydano bowiem oficjalny komunikat o stanie zdrowia prymasa. - Przybycie J. Pawła II na pogrzeb kard. S. Wyszyńskiego do Warszawy spowodowałoby, że świadomość narodowa Polaków otrzymałaby siłę napędową - stąd należało papieża wyłączyć z gry - czytamy w raporcie źródła 4072.

- To bardzo ciekawy dokument - mówi prokurator Michał Skwara, który w IPN prowadzi śledztwo w sprawie zamachu. - Pokazuje, że niemieckie służby wywiadowcze miały informacje o roli KGB w zamachu.

13 maja przypada 30. rocznica zamachu na życie papieża Jana Pawła II, dokonanego na placu św. Piotra przez Alego Agcę.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości