"Niestrudzony budowniczy pomostów między narodami". Prezydent Niemiec o Bartoszewskim


Prezydent Niemiec Joachim Gauck oświadczył w sobotę, że odwaga, moralna nieprzekupność i niezależność polityczna cechujące Władysława Bartoszewskiego pozostaną także dla następnych pokoleń inspiracją i wzorem.

"Odszedł wielki patriota, przekonany Europejczyk i niestrudzony budowniczy pomostów między narodami" - napisał Gauck w oświadczeniu, które ukazało się w sobotę na stronie internetowej prezydenta. "Czułem przy każdym spotkaniu z nim, że jest szczególnym i wybitnym człowiekiem i politykiem. Jego odwaga, jego nieprzekupność moralna i niezależność polityczna pozostaną także w przyszłości inspiracją i wzorem" - czytamy w liście kondolencyjnym.

"On, były więzień Auschwitz, podał nam rękę w geście pojednania"

Gauck zaznaczył, że Bartoszewski walczył niezłomnie o wolność i demokrację, a jego przeciwnikiem były dyktatura i ucisk. Nie zdołały go złamać ani obóz koncentracyjny, ani więzienie. W czasie okupacji nazistowskiej pomógł uratować tysiące Żydów, a w powstaniu warszawskim walczył o wolną Polskę - przypomniał prezydent Niemiec.

Wspominał też o jego zaangażowaniu na rzecz praw człowieka w czasach panowania komunistów.

Niemcy są zmarłemu wdzięczni za pracę na rzecz zbliżenia z Polakami. "On, były więzień Auschwitz, podał nam rękę w geście pojednania" - napisał Gauck. Bartoszewskiego cechowała głęboka chrześcijańska wiara - podkreślił Gauck, były pastor. "Był 'sprawiedliwym wśród narodów'" - zaznaczył, dodając, że w centrum jego zainteresowania zawsze znajdował się człowiek. Wspólnie z naszymi polskimi przyjaciółmi opłakujemy wielkiego przyjaciela ludzi - napisał na zakończenie listu Gauck.

Władysław Bartoszewski nie żyje

Autor: kg//rzw / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości