Polska

Niesamowite nagrania polskiego pilota. Świat widziany z kokpitu MiGa-29

Polska

Wyjątkowe zdjęcia polskiego pilota Miga-29
ppor. Rafał Pinkowski, Mirosław Gawroński | YoutubeŚwiat kręcący się wokół MiGa-29

Bycie pilotem myśliwca, to dla wielu praca-marzenie. Możliwość kontrolowania potężnej maszyny i swobodne latanie w chmurach ma swoją magię. Pilot z bazy w Malborku postanowił przy pomocy kolegi cywila przybliżyć tę magię wszystkim. Razem stworzyli wyjątkowe filmy pokazujące świat widziany z kokpitu MiGa-29.

Tego rodzaju nagrania z kokpitów samolotów bojowych pojawiają się w ostatnich latach coraz częściej. Wszystko dzięki rozpowszechnieniu małych i wytrzymałych kamerek cyfrowych rejestrujących obraz wysokiej jakości. Piloci montują je w kokpitach i nagrywają swoje loty. Wcześniej było to znacznie trudniejsze ze względu na nieporęczne kamery rejestrujące obraz na taśmach.

Z kamerą w chmurach

W internecie można znaleźć wiele nagrań wykonanych przez pilotów, ale są to w zdecydowanej większości dzieła pilotów wojsk zachodnich.

Ppor. Rafał Pinkowski z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku wraz z kolegą Mirosławem Gawrońskim pokazują jednak, że "Polacy nie gęsi". Razem stworzyli już drugi filmik "Oczami pilota MiGa-29", który nie ustępuje, a nawet przewyższa inne dzieła tego rodzaju w sieci. - Nasza motywacja jest dość prosta, wywodząca się z zamiłowania do awiacji obojga z nas. Dla mnie z niespełnionych marzeń o byciu pilotem, zaś dla Rafała z miłości do latania. Kocha to, co robi i robi to, co kocha. Spotkaliśmy się kiedyś i powstała wspólna idea pokazania tego, co widzi pilot myśliwca wojskowego - powiedział tvn24.pl Gawroński. Materiał do trwającego 4,5 minuty filmiku pilot gromadził przez około pół roku. Nagrania zajmują już setki gigabajtów. Wiele było robionych z myślą o konkretnym utworze muzycznym (The Glitch Mob - We Can Make The World Stop), który partnerzy od początku wybrali za tło do zmontowanego filmiku (ze względu na ochronę praw autorskich nagranie prezentowane powyżej zostało zmodyfikowane - red.). Niektóre ujęcia samolotu na pasie startowym dodatkowo zostały nagranie przy pomocy małego drona. Obróbką i montażem zajmował się Gawroński.

Polska jakość

Umieszczony w sieci pod koniec czerwca finalny produkt miesięcy nagrywania i montowania zachwyca wyjątkowymi zdjęciami MiGa-29 oraz jego pilota przy pracy. Poza licznymi pięknymi ujęciami lotu w chmurach do niecodziennych należy zaliczyć widok z odpalenia rakiet powietrze-powietrze krótkiego zasięgu R-60 i R-73, czy spotkanie z myśliwcem Eurofighter w barwach Luftwaffe. Oznaczenia niemieckiej maszyny są zasłonięte. Jak wytłumaczył Gawroński, to na prośbę niemieckiego pilota. Ppor. Pinkowski i Gawroński nazwali swoje dzieło "Fulcrum Drivers", czyli "Kierowcy Fulcruma" od natowskiego kodu określającego MiGa-29. Nie jest to ich pierwszy filmik. Poprzedni, również zawierający wyjątkowe zdjęcia polskich maszyn MiGów-29, zamieścili w sieci w październiku 2013 roku.

Tutaj można zobaczyć poprzedni filmik "Fulcrum Drivers"

Autor: Maciej Kucharczyk//gak / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości