Polska

"Nieprawidłowości przy badaniach". Minister zdrowia o śmierci bliźniąt

Polska

Minister zdrowia o kontroli po śmierci bliźniąt we Włocławku
tvn24Bartosz Arłukowicz przedstawił wstępne wyniki kontroli w szpitalu we Włocławku

Były nieprawidłowości w przeprowadzaniu m.in. badań KTG nienarodzonych bliźniąt, które zmarły we włocławskim szpitalu - poinformował we wtorek minister zdrowia. Bartosz Arłukowicz przedstawił wstępne wyniki kontroli przeprowadzonej po śmierci bliźniąt we włocławskiej placówce. Minister zapowiedział kontrolę wszystkich oddziałów ginekologiczno-położniczych w Polsce.

Minister Arłukowicz przedstawił we wtorek wstępne wyniki pierwszego etapu kontroli przeprowadzonej przez konsultanta krajowego ds. ginekologii, który analizował sprawę śmierci nienarodzonych bliźniąt w szpitalu we Włocławku.

Brak dokumentacji

Arłukowicz powiedział, że konsultant krajowy po kilku dniach kontroli przedstawił na piśmie wnioski mówiące o brakach w dokumentacji dotyczącej badania USG i KTG.

- Konsultant krajowy przedstawił także wnioski z przeprowadzonej kontroli, że występujące w KTG nieprawidłowości nakazywały prowadzenie obserwacji dłużej aniżeli to wykonano. Nie wyciągnięto też należytych wniosków z badań diagnostycznych wykonanych pacjentce w dniu 16 stycznia - mówił minister.

Zdaniem konsultanta - powiedział Arłukowicz - w zaistniałej sytuacji klinicznej należało kontynuować zapis KTG i w razie utrzymywania się nieprawidłowych zapisów "ukończyć ciążę w drodze cięcia cesarskiego".

- Przeprowadzona analiza wskazuje, że błędy organizacyjne w funkcjonowaniu oddziału, nieprawidłowe postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne, nie podjęcie działań lekarskich we właściwym czasie przez ordynatora oddziału i lekarzy pracujących na oddziale w dniu 16-17 stycznia stanowią podstawę do wystąpienia o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego przez właściwą prokuraturę - ocenił minister zdrowia.

Zapowiedział, że przekaże raport w całości Prokuraturze Okręgowej we Włocławku w celu zbadania sprawy jako dodatkowego wątku w prowadzonym postępowaniu.

Kontrole wszystkich oddziałów ginekologiczno-położniczych

Minister podjął dzisiaj decyzję o skierowaniu kontroli konsultanta krajowego ds. ginekologii, a także konsultanta krajowego ds. neonatologii we współpracy z konsultantami wojewódzkimi do wszystkich oddziałów ginekologiczno-położniczych w Polsce.

Kontrole prowadzane będą m.in. w kontekście przeprowadzania procedury cesarskiego cięcia, a także opieki okołoporodowej nad noworodkami, które urodziły się ze skalą Apgar poniżej 4.

Minister zaznaczył, że decyzja o kontroli jest wynikiem informacji napływających z różnych szpitali w Polsce a także opisanej sytuacji we Włocławku.

Bliźnięta zmarły przed zaplanowanym porodem

Śmierć bliźniąt nastąpiła w nocy z 16 na 17 stycznia, na oddziale położniczo-ginekologicznym Szpitala Specjalistycznego im. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku. Doszło do tego kilkanaście godzin przed planowanym porodem, który miał się odbyć poprzez cesarskie cięcie. Ojciec bliźniąt obwinia personel placówki o zaniedbania, które miały doprowadzić do śmierci dzieci.

Autor: js/kka/kwoj / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości