"Niepokoi nas scena polityczna w naszej ojczyźnie"

"Niepokoi nas scena polityczna w naszej ojczyźnie"
TVN 24Odchodzący metropolita krakowski zaapelował do posłów

Nadrzędnym celem polityki ma być troska o dobro wspólne, a stylem – bezinteresowna służba. Trzeba przyznać, że jesteśmy jeszcze dalecy od tego ideału - powiedział o sytuacji w Polsce kardynał Stanisław Dziwisz podczas pasterki w Katedrze na Wawelu.

Składając życzenia sprawującym władzę, odchodzący metropolita krakowski zaapelował do posłów protestujących w Sejmie, aby "zostawili parlament i przeżyli święta w gronie swych rodzin".

"Jesteśmy świadkami eskalacji napięć"

- Niepokoi nas scena polityczna w naszej ojczyźnie. Jesteśmy świadkami eskalacji napięć, sporów i konfliktów. Nikt nie twierdzi, że rządzenie społeczeństwem pluralistycznym jest łatwe. W grę wchodzą interesy osobiste i zbiorowe różnych ugrupowań i stronnictw - mówił kard. Dziwisz w homilii.

- Wydaje się, że podstawowym problemem jest nieporozumienie co do sposobu pojmowania polityki. Jej nadrzędnym celem ma być troska o dobro wspólne, a stylem ma być bezinteresowna służba. Trzeba przyznać, że jeszcze jesteśmy dalecy od tego ideału, który zastępuje walka o zdobycie władzy lub jej utrzymanie – stwierdził kardynał.

- Drogą do społecznego pokoju i harmonijnej współpracy jest dialog, w którym każdy może wyartykułować swoje potrzeby, wsłuchując się w racje drugiej strony – wskazał w homilii.

Według kard. Dziwisza "wydawać by się mogło, że polska demokracja dysponuje sprawdzonymi sposobami zarządzania polskim domem, ale okazuje się, że nieraz dochodzi do poważnych konfliktów, osłabiających naszą narodową jedność wokół zasadniczych wartości i celów".

- Pytam: czyż refleksja związana z przeżywaniem Bożego Narodzenia – tajemnicy Boga, który stał się człowiekiem, nie powinna prowadzić do uspokojenia umysłów i emocji, do poważnego pochylenia się nad polskimi sprawami? Czy nie stać nas na taką mądrość? Czy nie jest to wyzwanie dla naszej wiary w moc Księcia Pokoju, ale także gotowości naśladowania Jego pokory i postawy służby? – pytał kardynał.

Życzenia od kardynała

Tradycyjnie homilię zakończył życzeniami dla papieża, duchownych i wiernych, osób starszych, chorych i przebywających z dala od rodzin i poza granicami.

- Szczególne życzenia składamy sprawującym władzę na wszystkich szczeblach i reprezentujących wszystkie opcje polityczne. Życzymy im prawdziwej mądrości, by swe zadania spełniali w duchu służby, przedkładając dobro człowieka i narodu nad wszelkie inne racje – powiedział kard. Dziwisz.

Autor: mart//plw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości