"Znak wstydu i bólu". Flagi opuszczone na niemieckich placówkach

Polska

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier po polsku: proszę o przebaczenieTVN 24
wideo 2/35

"Chylimy czoła przed milionami ofiar. Na znak wstydu i bólu wszystkie niemieckie placówki dyplomatyczne opuściły dziś flagi do połowy masztu" - poinformował w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel.

Ambasador Nikel opublikował na Twitterze zdjęcia ambasady w Warszawie oraz niemieckich konsulatów generalnych we Wrocławiu, w Krakowie, Opolu i w Gdańsku z opuszczonymi flagami Niemiec i Unii Europejskiej.

"80 lat temu z Niemiec wyszła straszliwa wojna, za której zbrodnie my, Niemcy, pozostaniemy odpowiedzialni na zawsze. Chylimy czoła przed milionami ofiar. Na znak wstydu i bólu wszystkie niemieckie placówki dyplomatyczne opuściły dziś flagi do połowy masztu" - napisał.

W niedzielę mija 80 lat od wybuchu II wojny światowej.

Główne obchody rocznicy odbędą się w Warszawie, na placu Piłsudskiego. Obecni będą tam między innymi wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Francji Edouard Philippe oraz prezydenci: Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, Czech Milosz Zeman, Litwy Gitanas Nauseda, Słowacji Zuzana Czaputova, Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz Węgier Janos Ader.

Wcześniej o godzinie 4.40 rocznicę upamiętniono między innymi w Gdańsku i Wieluniu. W tym drugim mieście prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier pojawił się z prezydentem Andrzejem Dudą. Steinmeier przemawiał tam, w pewnym momencie prosząc o przebaczenie w języku polskim.

1 września 1939 roku o tej godzinie rozpoczął się atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych. W nalocie zginęły 32 osoby: pacjenci i personel. Uważa się, że były to pierwsze w Polsce ofiary II wojny światowej.

O 4.48 natomiast, niemal jednocześnie z ostrzałem z pancernika Schleswig-Holstein polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte, rozpoczął się niemiecki atak na główny polski urząd pocztowy w Gdańsku.

CZYTAJ WEEKENDOWY MAGAZYN TVN24 POŚWIĘCONY OBCHODOM ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

Autor: akw/adso / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@Amb_Niemiec

Raporty: