Polska

Niemcy: Zestawienie Steinbach z Hitlerem niedopuszczalne

Polska

Powiernictwo PolskieBdV jest ulotką oburzona

Rozpowszechnianie ulotki Powiernictwa Polskiego, na której widnieją obok siebie podobizny Eriki Steinbach, żołnierza Waffen SS, niemieckiego średniowiecznego rycerza i cytat z Hitlera jest zakazane - orzekł niemiecki sąd. Autorzy zapewniają: -Nie damy sobie zamknąć ust.

Napis na ulotce głosi: "Pozostaje jeszcze jeden problem, który musi zostać rozwiązany i z pewnością rozwiązany będzie. Są to nasze ostatnie roszczenia majątkowe, które postawiliśmy w Europie, ale są to żądania, z których nie zrezygnujemy". Jest to nieco zmieniony cytat z przemówienia, jakie Adolf Hitler wygłosił 29 września 1938 roku na konferencji w Monachium, która umożliwiła mu aneksję znacznej części Czechosłowacji. Zawarte w oryginale sformułowanie "roszczenia terytorialne" zamieniono w ulotce na "roszczenia majątkowe".

Sąd krajowy w Kolonii uznał, że niedopuszczalne jest przedstawianie Steinbach wraz z esesmanem i cytatem z przemówienia Hitlera. Osobom naruszającym zakaz rozpowszechniania ulotki grozi grzywna do 250 tysięcy euro. Wniosek o zakazanie ulotki złożył Związek Wypędzonych (BdV), którego Steinbach jest przewodniczącą.

W reakcji na werdykt szefowa Powiernictwa i zarazem senator PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk oświadczyła w Polskim Radiu, że "nie da sobie zamknąć ust". Nie wykluczyła też, że zakazane w Niemczech ulotki, które są protestem Powiernictwa Polskiego przeciwko zaplanowanej na 18 sierpnia dorocznej uroczystości niemieckich ziomkostw "Dzień stron ojczystych", mogą teraz trafić do instytucji unijnych. Mają skłonić Brukselę do zajęcia się kwestią roszczeń majątkowych.

Szefowa PP dodaje, że BdV nie będzie dyktował jej organizacji form przekazu, jakimi ma się posługiwać. Senator wezwała też Steinbach do odcięcia się od nazistowskiej przeszłości.

Tegoroczne spotkanie ziomkostw odbędzie się w najbliższą sobotę w berlińskim centrum konferencyjnym ICC. Gościem honorowym będzie przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering, a główne przemówienie wygłosi premier krajowy Hesji Ronald Koch, zdeklarowany zwolennik budowy w stolicy Niemiec Centrum przeciwko Wypędzeniom.

Źródło: PAP, IAR, Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: Powiernictwo Polskie