Polska

Donald Tusk i Jerzy Owsiak wśród laureatów prestiżowej nagrody polonijnej

Polska

Donald Tusk i Jerzy Owsiak wśród laureatów nagrody polonijnej
Donald Tusk i Jerzy Owsiak wśród laureatów nagrody polonijnejtvn24
wideo 2/2

Przewodniczący Rady Europejskiej i były polski premier Donald Tusk otrzymał nagrodę Polonicus 2018 Europejskiego Instytutu Kultury i Mediów Polonicus za promowanie Polski w Europie. Nagrodę w postaci statuetki z brązu wręczono mu w sobotę w Akwizgranie. Wśród laureatów znalazł się również Jerzy Owsiak, szef Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Pokazał, że miejsce Polski jest w sercu Europy - podkreślono między innymi w uzasadnieniu do przyznania nagrody honorowej Donaldowi Tuskowi, wręczonej za "całokształt działalności".

Nagrodę Polonicus otrzymała także była przewodnicząca niemieckiego Bundestagu Rita Suessmuth - za znaczący wkład w dialog niemiecko-polski w aspekcie integracji europejskiej.

Polonicusa otrzymali również Jerzy Owsiak, szef Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - za wybitne zaangażowanie w rozwój społeczeństwa obywatelskiego - oraz Benedykt i Róża Frąckiewiczowie, dyrygent i pierwsza solistka chóru Benedictus z Wuppertalu - za animację życia organizacji polskich oraz utrzymanie tradycji Chórów Polskich w Niemczech.

Tusk i Owsiak o nagrodzie

- Ta nagroda to nie jest nagroda lokalna. Ona naprawdę mówi o ludziach, którzy tworzą coś dla Polonii i których Polonia bardzo docenia. To jest tak, że zwykle zapominamy o Polonii, a Polonia mówi o sobie bardzo głośno i bardzo dobrze - skomentował po odebraniu nagrody Jerzy Owsiak.

- Zawsze warto pamiętać, że tym najważniejszym miejscem na ziemi jest ojczyzna, Polska. Można dla niej bardzo dużo zrobić mieszkając poza nią. Można odnaleźć fajne życie poza nią, ale warto pamiętać, że to jest to miejsce, gdzie trzeba prędzej czy później wrócić - dodał Donald Tusk.

10. edycja nagrody

Nagroda Polonicus, przyznawana przez środowiska polonijne w Niemczech, została wręczona po raz pierwszy w 2009 roku. Powstała z inicjatywy Kongresu Polonii Niemieckiej.

Na portalu Instytutu podkreśla się, że honoruje ona działania i postawy prowadzące do poprawy dialogu polsko-niemieckiego w wymiarze europejskim oraz na rzecz rozwoju kultury polskiej w Europie.

Autor: tmw//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości