Polska

"Niech Kaczyński nie mówi, jacy ludzie powinni być"

Polska

PAPPremier krytykuje prezesa PiS za definicję "prawdziwego Polaka"

Jarosław Kaczyński nie powinien tworzyć definicji "prawdziwego Polaka". Ludzie mają być tacy, jacy chcą być - w taki sposób na łamach "Gazety Wyborczej" premier Donald Tusk odpowiedział prezesowi PiS na jego wcześniejszy artykuł w tej gazecie.

- Rozumiem intencje, ale uważam, że polityk nie powinien tego robić. Choćby dlatego, że wyrzuca to poza nawias wszystkich tych, którzy z różnych przyczyn tej definicji nie spełniają, bądź spełniać nie chcą - napisał Tusk.

Zdaniem premiera, rząd nie powinien zajmować się tym, jacy mają być ludzie. Ludzie mają być tacy, jacy chcą być.

- Rząd i politycy są od tego, żeby tym wolnym ludziom zapewnić bezpieczeństwo i dobre warunki życia, a nie od tego, żeby ich zmieniać. Ta pokusa prowadzi - i zawsze prowadziła - w złą stronę" - ostrzegł Tusk.

Bitwa na artykuły

Polemikę między oboma politykami rozpoczął tekst szefa rządu w "GW", który przedstawił w nim bilans prac swojego rządu oraz odpowiadał krytykom zarzucającym mu zbyt wolne tempo przemian w Polsce. Premier przekonywał, że rząd przeprowadza głębokie reformy, a jednym z grzechów jego ekipy jest to, że nie potrafi przebić się z nimi do opinii publicznej.

W odpowiedzi Kaczyński, w tej samej gazecie, porównał Tuska do nieprzygotowanego ucznia, samochwały z wiersza Jana Brzechwy, rzymskiego cesarza Klaudiusza oraz nałogowego bywalca modnych klubów.

Prezes PiS napisał też, że ma wątpliwości, czy Tusk dojrzał do roli szefa rządu, gdyż w artykule premiera nie dostrzega "głębszej myśli o Polsce, Polakach o tym, po co i dla kogo sprawuje się władzę, po co istnieją naród i państwo".

Źródło: Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości