"Niebezpieczny typ świadomości niemieckiej"

Polska

TVN24Polska kultura w czasie II Wojny Światowej poniosła niepowetowane straty

Jeśli Niemcy chcą zwrotu dóbr kultury, które po wojnie znalazły się w Polsce, to powinni zwrócić dzieła sztuki, zrabowane w naszym kraju - uważa premier Jarosław Kaczyński.

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", napisał m.in. że Polska nie chce rozmawiać o zwrocie zbiorów Biblioteki Pruskiej. Zbiory te, ewakuowane w czasie wojny z Berlina, po 1945 roku odnalazły się na terytorium Polski.

- Jeśli Niemcy chcą zwrotu dzieł sztuki, tzw. berlinkę, chcą tego, co przez przypadek znalazło się w naszych rękach, to niech nam zwrócą te dzieła sztuki, które zostały zrabowane i zniszczone. W przeciwnym przypadku jest to przejaw nowego, bardzo niebezpiecznego typu świadomości niemieckiej - powiedział premier w "Sygnałach Dnia". Dodał, że Niemcy powinni również wypłacić odszkodowania za zniszczone dzieła.

Szef rządu zwrócił się również do polityków niemieckich, by nie zajmowali się polsko-niemieckimi rozliczeniami. Powtórzył też tezę, że sądy wydając wyroki w sprawach niemieckich roszczeń powinny kierować się głównie interesem państwa.

Źródło: Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: TVN24