Nie żyje Maria Czubaszek. Miała 76 lat

Nie żyje Maria Czubaszek. Miała 76 lat
Nie żyje Maria Czubaszek. Miała 76 lat
tvn24
tvn24Maria Czubaszek miała 76 lat

Nie żyje Maria Czubaszek - polska pisarka, satyryk, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka, komentatorka "Szkła kontaktowego".

Dziennikarka zmarła 12 maja 2016 r. w wieku 76 lat.

Czubaszek pracę rozpoczęła w 1960 r. w Programie I Polskiego Radia, w 1966 r. związała się z Programem III Polskiego Radia. Była autorką wielu tekstów satyrycznych, pisanych dla znanych aktorów i prezentowanych w radiowej Trójce. Słuchowiska te emitowane były po raz pierwszy w programie "Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy”. Prowadziła też cykl audycji radiowych "Bieg przez plotki". Pojawiała się także w programach "Ilustrowany Magazyn Autorów" oraz "Powtórka z rozrywki". Autorka słuchowisk "Dym z papierosa", "Małgorzaty jego życia", "Serwus, jestem nerwus".

Autorka tekstów muzycznych

Czubaszek pisała także teksty do muzyki m.in. Andrzeja Dąbrowskiego, Janusza Komana, Jerzego Miliana, Zbigniewa Namysłowskiego, Ryszarda Poznakowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

Piosenki z jej tekstami można usłyszeć w wykonaniu m.in. Alibabek, Ewy Bem, Andrzeja Dąbrowskiego, Ewy Kuklińskiej, Grażyny Łobaszewskiej, Krystyny Prońko, Ryszarda Rynkowskiego.

Była autorką słów takich hitów jak: "Rycz mała, rycz", "Wyszłam za mąż - zaraz wracam", "Każdy as bierze raz". Napisała dialogi do filmów "Filip z konopi" oraz "Murmurando", a do serialu "Lot 001" - scenariusz. Współtworzyła też scenariusze do seriali "Psie serce", "Na Wspólnej" oraz "Brzydula".

Na swym koncie miała książki - "Pytania tendencyjne i jeszcze jedno" czy "Dzień dobry, jestem z kobry – czyli jak stracić przyjaciół w pół minuty i inne antyporady". Udzieliła dwóch wywiadów-rzek Arturowi Andrusowi - w książkach "Każdy szczyt ma swój Czubaszek" oraz "Boks na Ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak". Drugiego wywiadu udzieliła wspólnie z mężem Wojciechem Karolakiem.

18 maja ma wyjść jej kolejna książka, "Nienachalna z urody".

Archiwalne zdjęcia Marii Czubaszek
Archiwalne zdjęcia Marii Czubaszektvn24

Nagroda ministra

W 2011 roku została nominowana w studenckim plebiscycie MediaTory w kategorii AkumulaTOR. W 2013 użyczyła głosu w dubbingu w filmie "Rysiek Lwie Serce" jako Babcia.

20 maja 2009 roku od ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Była stałą komentatorką "Szkła kontaktowego" nadawanego w TVN24.

Marię Czubaszek charakteryzował duży dystans do samej siebie ("Jak Maria z Marią" w: "Szkło kontaktowe", 20.08.2012 r.)
Marię Czubaszek charakteryzował duży dystans do samej siebie ("Jak Maria z Marią" w: "Szkło kontaktowe", 20.08.2012 r.)

Autor: mw,js/kk,rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości