Nie żyje Marek Pacuła, były dyrektor Piwnicy pod Baranami

TVN24

Fragment materiału przed koncertem charytatywnym dla Marka Pacuły [nagranie archiwalne z kwietnia 2014 r.]

Po prawie pięciu latach śpiączki w niedzielę zmarł w Krakowie Marek Pacuła, były dyrektor Piwnicy pod Baranami - poinformował Bogdan Micek, obecny dyrektor Piwnicy pod Baranami.

Informacje o dacie i miejscu pogrzebu pojawią się w kolejnych dniach na stronie internetowej Piwnicy pod Baranami.

Marek Pacuła urodził się w 1945 roku w Bochni. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował jako dziennikarz, reżyser, konferansjer, autor tekstów. Był związany z Polskim Radiem i Telewizją Polską, dla których tworzył audycje, scenariusze, felietony. Współtworzył między innymi radiowe "Spotkania z balladą". Był autorem spektakli kabaretowych, między innymi dla Teatru Powszechnego w Łodzi i Teatru Miejskiego w Gdyni.

Dziennikarz, szef, osoba lubiana

- Marek był przede wszystkim znakomitym dziennikarzem, przez wiele lat pracował w Radiu Kraków - przypomniał Bogdan Micek, obecny dyrektor Piwnicy pod Baranami. Podkreślił, że jako polonista Pacuła doskonale "czuł" tekst.

- Dobierał odpowiednie teksty dla wykonawców i przez wiele lat po śmierci Piotra Skrzyneckiego, od 1997 roku do 2010 roku, był szefem artystycznym Piwnicy. Równocześnie prowadził programy kabaretowe zarówno w siedzibie Piwnicy, jak i na zewnątrz, to znaczy podczas wyjazdów krajowych i zagranicznych - skomentował Micek.

Jak wspominał, Marek Pacuła był osobą ogólnie lubianą, wspaniale nawiązująca kontakt zarówno z publicznością jak i z artystami. Jego rolą w Piwnicy było także odrzucanie tekstów, co - jak wskazywał dyrektor - mogło się niektórym nie podobać. - Ale taka była jego rola jako szefa kabaretu - dodał.

Autor: TG//now / Źródło: PAP