Polska

Nie żyje Janusz Kaniewski, współprojektant samochodów Ferrari

Polska

tvn24Janusz Kaniewski zmarł nieoczekiwanie w sobotę

Współprojektował włoskie samochody Ferrari, doradzał prezydentowi Gdyni ws. estetyki, wykładał na zagranicznych uczelniach. Zmarł Janusz Kaniewski - jeden z najbardziej wszechstronnych polskich projektantów młodego pokolenia. Miał 41 lat.

Studio projektowe "Janusz Kaniewski Design" poinformowało, że Kaniewski zmarł nagle w sobotę. Uważany był za jednego z najbardziej wszechstronnych projektantów młodego pokolenia. Przez trzy lata studiował na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Architektury, później wyjechał do Turynu do Istituto Europeo di Design, gdzie ukończył studia na Wydziale Projektowania Środków Transportu.

Wiele lat pracy w Pininfarinie

Od razu po studiach rozpoczął pracę w jednym z najsłynniejszych pracowni projektowych na świecie – Pininfarinie. Jego pierwszym projektem były buty narciarskie Rossignol, których używał mistrz olimpijski w zjeździe narciarskim Hermann Maier. Kaniewski jest odpowiedzialny m.in. za wygląd przodu samochodów Ferrari California, Ferrari 458 Italia, Alfa Romeo MiTo, Citroen C4, Mazda 5 czy Lancia Delta. Doradzał studiom projektowym.

Współprojektował aktualne logo Fiata. Inspiracją dla tego projektu był Fiat 125p. Samochody to jednak nie wszystko. Doradzał i projektował dla ONZ, dla miasta Turyn (Olimpiada Zimowa 2006). Wykładał w Royal College of Art w Londynie i Istituto Europeo di Design w Turynie.

Autor: mm//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości