"Był człowiekiem bezkompromisowym". Zmarł Edward Dwurnik

[object Object]
Edward Dwurnik nie żyje. W. Dąbrowski: przede wszytkim malował emocje [materiał "Dzień na żywo" TVN, 28.10]tvn24
wideo 2/4

Edward Dwurnik nie żyje. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych malarzy polskich i grafików zmarł w niedzielę rano w swoim domu. Miał 75 lat.

Edward Dwurnik urodził się w 1943 roku. Studiował w latach 1963-70 malarstwo i grafikę w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a także przez trzy lata rzeźbę.

Informację o śmierci artysty potwierdziła jego córka, Pola. Potwierdziła ją również w mediach społecznościowych Monika Olejnik. "Żegnaj, kochany Przyjacielu" - napisała dziennikarka TVN24.

"Był człowiekiem bezkompromisowym"

- Wymyślił sam siebie jako człowieka, który będzie portretował czas i miejsca, ale przecież był mistrzem nie tylko malowania architektury. On przede wszystkim malował emocje i swoją niezgodę na porządek tego świata - wspominał Edwarda Dwurnika były minister kultury Waldemar Dąbrowski.

Fenomen artysty i wiele nagród, które otrzymał w latach osiemdziesiątych Dąbrowski tłumaczył tym, że Dwurnik "wyraził pełniej, mocniej i odważniej niż ktokolwiek inny dramatyzm tamtego czasu".

Mistrza wspominał także krytyk sztuki Łukasz Radwan. - To był człowiek bezkompromisowy, który potrafił wyrazić swoje opinie, może czasem nawet za głośno, wśród publiczności - mówił Radwan. Wspomniał również o swojej przyjaźni z artystą.

Pozostawił po sobie prawie 20 tysięcy prac

Dwurnik urodził się w 1943 roku. W latach 1963-70 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - malarstwo oraz rzeźbę. Jak twórca zasłynął już w latach 60., cyklem obrazów "Podróże autostopem". Jest również twórcą między innymi serii "Od Grudnia do Czerwca" traktującej o ofiarach stanu wojennego czy "Drogi na Wschód", która upamiętnia ofiary stalinizmu.

Edward Dwurnik otrzymał wiele nagród. Został między innymi uhonorowany Nagrodą Kulturalną "Solidarności" (1983), Nouvelle Biennale de Paris (1985), nagrodą Olimpiady Sztuki w Seulu (1988) i Nagrodą Fundacji Sztuki Współczesnej (1992).

Artysta wykonał blisko pięć tysięcy obrazów, około 14 tysięcy prac na papierze i 3,5 tysiąca grafik. Stworzył też rysunki i gwasze do filmów animowanych "Wawrzyniak, 360 stopni" (2007 rok) oraz "Oaza" (2009 rok) w reżyserii Andrzeja Barańskiego.

O twórczości Dwurnika powstało kilka filmów dokumentalnych między innymi "Owoce Ziemi" (rok 1977), "Portret z natury" (1984), "Polska Nike" (1978) w reżyserii Andrzeja Szczygła oraz "Podróże Edwarda Dwurnika" (1995) w reżyserii Grażyny Banaszkiewicz.

"Był artystą na śmierć i życie". Nie żyje Edward Dwurnik
"Był artystą na śmierć i życie". Nie żyje Edward DwurnikFakty TVN

Autor: akr//now / Źródło: Gazeta Wyborcza, PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości