Nie swastyka, tylko "kruszwicka swarga". Prokuratura umarza sprawę

Polska

tvn24Zdjęcia powstały w czerwcu tego roku

Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe umorzyła sprawę zdjęć zamieszczonych przez Nacjonalistyczne Stowarzyszenie Zadruga, na których widać symbol przypominający swastykę - dowiedziała się TVN24. Według śledczych organizacja ta podczas obchodów Nocy Kupały spaliła symbol "kruszwickiej swargi".

Zdjęcia z płonącym symbolem przypominającym swastykę pojawiły się na stronie internetowej organizacji pod koniec czerwca tego roku.

Widać na nich uczestników wydarzenia trzymających zapalone pochodnie, biało-czerwone flagi i sztandary m.in. z symbolami orła z toporem. Dodatkowo pod zdjęciami możemy przeczytać m.in. apel "o zachowanie czystości krwi" oraz o "triumfie aryjskiego dziecka".

Samo stowarzyszenie - polski ruch o charakterze nacjonalistycznym i neopogańskim - przekonuje w opisie wydarzenia, że jego działacze obchodzili w ten sposób Noc Kupały (słowiańskie święto związane z przesileniem Słońca - red.).

Tak wyglądało spotkanie stowarzyszeniaStowarzyszenie Zadruga
Finałem spotkania było podpalenie symbolu podobnego do swastykiNacjonalistyczne Stowarzyszenie Zadruga

Umorzenie

Zadaniem białostockich śledczych było sprawdzenie, czy poprzez zamieszczanie tych zdjęć w sieci - wraz ze wspomnianymi komentarzami - doszło do popełnienia przestępstwa w postaci publicznego propagowania ustroju faszystowskiego.

Jak się okazuje, sprawę ostatecznie umorzono 29 listopada.

W rozmowie z TVN24 prokurator Andrzej Stelmaszuk tłumaczył, że na zdjęciach widoczna jest nie swastyka, tylko "kruszwicka swarga", a stowarzyszenie Zadruga "głosi polskie, wczesnosłowiańskie idee i w tak specyficzny sposób obchodziła Noc Kupały".

- Prokurator prowadzący sprawę doszedł do takiego wniosku na podstawie całości materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie, z którego wynikało jasno i bezspornie, iż zdarzenie, które było przedmiotem postępowania, nie miało charakteru żadnego propagowania ustroju faszystowskiego - tłumaczy Stelmaszuk.

Swarga to słowiański symbol oznaczający pogańskiego boga Słońca.

"Margines nienawiści agresywnie się poszerza". Czytaj nasz raport w Magazynie TVN24

Nie swastyka, tylko "kruszwicka swarga". Prokuratura umarza sprawęStowarzyszenie Zadruga

Autor: ts/sk / Źródło: tvn24